BMW Motorlu Tofaş, Son Model BMW ile Kalkarsa

Bir Tofaş düşünün, tam 200 HP! Şahin'e 200 HP takarsan uçan tabut derler doğru mu? Bakalım taktığı BMW motoru ile 200 beygirlik Doğan SLX, Şahin ile, 170 beygirlik BMW G20'nin (BMW 320i) yarışı ne sonuç verdi. Sonucu bilmem ama mücadele acayip oldu!

Şahin aracın sahibi sevgili Bayram, sevgili Rhino Ailesi, bugün hem kolay kolay bulamayacağımız bir araba olan BMW motor modifiyesine sahip bir Tofaş aracı öncelikle detaylı inceleyeceğiz ve ardından da benim BMW 320i ile bir araba yarışı yapacağız.

Enteresan modifiye projeleri arasında rahatlıkla sayacağımız turbo Doğan, Doğan SLX, Şahin ve Şahin S gibi uygulamaların belki de bir adım ötesi olan bu motor swap Şahin'i görmek öncelikle beni çok heyecanlandırdı. Bir BMW 320i ile yarış da heyecanımızı katladı! Yani aklımda onlarca soru işareti vardı bu hızlı Tofaş ile ilgili; acaba nasıl gidiyor, acaba ne sürede yapıldı, acaba kaça patladı, acaba beni geçecek mi gibi.

Bu videodan sonra aslında şöyle bir satılık Doğan SLX olsun, modifiye Şahin olsun, Tofaş modifiyeli bişiler olsun, ne bileyim bir Murat 131 olsun bakmadım değil sahibinden.com sitesinde. Yani benim de aklıma aslında karpuz kabuğu düştü biraz böyle bir Tofaş projesi için. Neyse şimdilik bunu bir kenara koyup biz videomuza geri dönelim.

Özellikle BMW 320i vs Tofaş Şahin yarış kısmında çok fazla eğleneceğinizi ve bu kısmı en çok merak ettiğinizi düşünüyorum, bilmiyorum haksız mıyım? Bunu videodan sonra beraber göreceğiz mutlaka.

Modifiye edilmiş Şahin ile ilgili izlenimlerim, araba gerçekten uçuyor gibi gidiyor, kasanın hafifliği bu performansta oldukça rol sahibi diye düşünüyorum. Onun haricinde frenler konusunda çok ciddi bir iyileştirmeye ihtiyaç duyuyor, çünkü çok iyi hızlanıyor fakat Tofaş mühendisleri böyle bir hızlanma planlamadıkları için bu modifiyeyi kaldıramayacak şekilde bir fren sistemi üretmişler. Bu sebeple arabanın tehlike yaratmaması açısından frenlerine de iyi bir el atılması şart gibi.

Kilitli diferansiyel meselesi beni biraz endişelendiren bir konu oldu. Çünkü yapılan kaynak ve yolda dönmeye çalışırken gelen sesler biraz düşündürücü açıkçası, ama öğrendiğim kadarıyla bu hep yapılan ve çok da sorun yaratmayan bir uygulamaymış Tofaş, Şahin, Doğan gibi kuş grubu arabalarda.

Sizlere elimizden geldiğince eğlenceli ve bilgilendirici içerikler sunmaya çaba gösteriyoruz, tıpkı bu Tofaş Doğan, Şahin araba, BMW 320i videosunda olduğu gibi. Herzaman da bu işlerin ustaları olan Carviser, Sekiz Silindir, Doğan Kabak, Otoparkcom gibi kanallar bizlerin yol göstericisi oluyor. Umarım sizlere keyifli anlar geçirtebiliyoruzdur.

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

Yeni BMW i4

Yeni BMW i4

Yeni BMW XM

Yeni BMW XM

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us