BMW 320 vs Toyota Supra Yarışı | Drag & Roll

Bugün Ailemizin 100 bin kişiye ulaşmasına özel olarak, Yeni Toyota Supra ile BMW 320i G20‘yi bir araya getirdik. Türkiye’nin önde gelen araç yazılım firmalarından Remaps‘in sahibi Ümit Doğan ile hem keyifli yarışlar yapacağız hem de BMW 320‘nin yazılım sonrası Supra'ya karşı performansına bakacağız. Tabii gönül isterdi ki bir BMW M3 ile karşılaştırabilelim.

0-100 / 70-130 / 100-200 / fren testi ve son olarak geri geri kalkış yapacağız. İzlerken oldukça eğlenceli vakit geçireceğinize inanıyorum. Size keyifli anlar dilerim!

Az önce de bahsettiğimiz gibi, bugün burada Türkiye’de sadece 2 adet bulunan MK5 Supra ile Türkiye’de ziyadesi ile fazla sayıda olan BMW 3 Serisi araba yarışları öncesinde, hemen bu iki arabanın da stok verileri ile bir karşılaştırma yapalım; 

Toyota Supra MK5:

Sıralı 6 silindirli, turboşarjlı, 3 litre hacme sahip motoru ile bu yeni nesil spor otomobil tam 335 HP güç ve 500 NM tork üretebiliyor. Gücünü yere 8 ileri şanzımanı ile aktarırken, 275/30R19 ebatlı tekerlere sahip. Supra tam 1.540 kg ağırlığında ve 0-100 değeri ise adeta bir roket gibi: 4.3 sn!

BMW 320i G20:

4 silindirli, 1.6 litre hacme sahip, twin power turbosu ile standart bir G20, 170 HP güç ve 250 NM tork üretebiliyor. Gücünü yere ZF 8 ileri şanzıman ile aktaran BMW, 275/30R20 tekerlere sahip. Şaşırtıcı biçimde, ebat olarak kendisinden küçük Supra'ya göre 20 kg daha hafif! BMW 320, 0'dan 100 km/s'e 7.7 saniyede çıkabiliyor ve güç olarak yarısı kadar olduğu Supra'nın, hızlanma olarak da 3.4 saniye gerisinde kalıyor. 

Bu bilgiler ışığında bana; "Kardeşim sen neyine geldin de bu Supra ile yarış videosu çekiyorsun?" dediğinizi duyar gibiyim. Doğan Kabak kadar tecrübeli olmasam da; işte tam da bu noktada, kendinden iki kat güçlü olan, spor araba aerodinamisine sahip, "launch control"a sahip bu MK5 Yeni Supra arabaya, sadece yazılım ile bir BMW G20'nin kafa tutup tutamayacağını denemek amacımız. Bir çoğunuza göre sonuç zaten belli ama ya şans faktörü ve G20’nin potansiyeli işin içine girerse? Yazılımlı 320i BMW bir çoğunuza sürpriz yapabilir mi acaba?

Az önce iki arabanın da stok verilerinden bahsettiğimiz BMW 3 Serisi'ni, araba yarışı öncesi tabii ki stok bırakmadık, modifiye ettik. Araç karşılaştırma öncesi video içerisinde dyno ölçümlerini de görebileceğiniz 320i, yeni BMW aracım, yaklaşık olarak 280 HP güce kavuştu ve 0-100 hızlanmasını da oldukça aşağılara çekti. Ne kadar çekebildiğimizi, Supra ile yarıştığımız sahnelerde gözünüzle görmenizi öneriyorum. Modifiyeli bu BMW, can yakabilir!

Bir de biliyorsunuz bu yeni kasa Toyota Supra, 2019 modeli ile bir eleştiri yağmuruna tutuldu ve hala da tutuluyor; BMW Z4 ile olan yoğun ortaklığından dolayı... Siz de eleştrilere katılıyor musunuz? Aslına bakarsanız, tuşlara kadar BMW Z4 ile ortak kullanılan parçalar, biraz Toyota ruhunu, JDM ruhunu taça atmış gibi geldi bana da.

Dünyaca ünlü JZ motorların ilk üretime başlama tarihi 1990 yılı oldu. İlk üretim bandından 2.5 litre hacme sahip olarak çıkan JZ kodlu motorlar, bundan 1 yıl geçtikten sonra hacmini 3.0'a çıkartarak, 2. versiyon JZ, yani 2JZ koduna geçiş yaptı. Yine sıralı 6 olan 1JZ gibi, 2JZ de sıralı 6 silindir ile fakat bu sefer çift turbo ile üretime geçti.

2020 yılında üretimine başlanan Yeni Supra ise; hiç şüphesiz aktarma organlarından iç döşemelere, şasesinden jant ebatlarına kadar BMW Z4 ile ikiz olarak üretildiği için en başından beri pek sevilmedi. Tabii BMW Z4'e göre iyileştirilmiş şanzıman oranları ve çok daha modifiyeye açık yapısı, onun Supra ruhunu korumasını sağladı diyebiliriz. Hatta üstü açık bir Toyota Supra'nız olmasını isterseniz, kendinize bir Z4 alabilirsiniz.

2019 yılında ise artık hasretle beklenen Yeni Supra tanıtıldı. Oldukça fazla eleştiriye maruz kalan Supra MK5, Z4 platformu üzerine üretilmiş olması ve BMW’nin bir çok iç-motor ekipmanını kullanması üzerine Toyota severlerin pek de bağrına basılmadı ve Supra hayranlarını da hayal kırıklığına uğrattı.

2020 Supra, BMW kaynaklı 3.0 litrelik turboşarjlı sıralı altı silindirli bir motora sahip. Sekiz ileri otomatik şanzımana sahip araç, 340 beygir güç üretiyor.

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

Yeni BMW i4

Yeni BMW i4

Yeni BMW XM

Yeni BMW XM

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us