Çukur Dizisinin Modifiye Tofaşı: Boyka | Eşşek Şakası BMW'mi Boyadılar

Çukur dizisinin efsanesi Tofaş Şahin Boyka! Bu bölümde Türkiye’nin en bilinen Tofaşını detaylı inceliyoruz. Ve maalesef tatsız bir kışkırtma ile Angara Bebesi BMW'mi boyadı!

Tofaş modellerinin ülkemizde seveninin çok olmasının yanı sıra modifiye severlerin bu modelleri oldukça fazla tercih etmesi hepimizin bildiği bir gerçek. Tofaşlar, gerek Türk üretimi olduğu için birçok kişinin bu modellerde anılar biriktirmiş olması, gerekse satılık Tofaş fiyatlarının diğer markalara göre ucuz olması, birçoğumuzun günlük hayatta defalarca kez Şahin, Doğan SLX gibi modellerin modifiyeli hallerini görmemize sebep oluyor.

Fakat Gökhan Bulut'un Doğan aracı, ÇUKUR Dizi karakteri olarak diğer tofaşlardan kendini sıyırmış. Çukur dizisi severlerin ve Çukur hayranlarının çok yakından tanıdığı bu araç, haricinde başka dizi ve reklam filmlerinde de yer alarak ünlenmiş iyicene. 1998 model Şahin S aracı, diğer modifiyelerden farklı olarak aracın içinde, dışında ve motorundaki çeşitli değişikliklerle bu projeyi bir üst limite çıkarmış. Çukur son bölümlerde de oynayan araç bir hayli ünlü yani.

Tofaş Şahin Boykanın Dış Modifiyeleri

Öncelikle bu Şahin alındığında bakıma ihtiyacı olduğundan kaporta boyadan başlanmış ve bu iş için 10 bin TL harcanmış. Tofaş şahin yeni rengine kavuştuktan sonra, araçta şuan özel seri, 16" Performa 26 jant takımları 195/40/16 lastiklerle beraber kullanılıyor fakat üç kere jant değişimi yapıldığından bu tarafa da 10 bin TL harcanmış. Araca verilen çaba sayesinde sosyal medyada aracın takipçileri artmaya başlamış ve Şahin ‘in renk değişimine karar verilmiş. Tamponlar dahil piano black rengiyle boyanan arabanın bu işlemi 4 bin 500 TL'ye mâl olmuş. Fakat tabii ki bu kadar modifiye araç sahibini tatmin etmemiş ve eksik gördüklerinden biri olan ön farlarla devam etmiş.

Modifiye işlemlerine BMW E36'nın mercek halkaları, Hyundai i30'un mercek çerçeveleri ve Renault Fluence'nin mercekleriyle bir far dizayn edilmiş ve yapılan bu işlem de 1.550 TL'ye mâl olmuş. Modifiye Şahin araca farklı bir hava katması amacıyla ön panjur da 200 TL'ye değiştirilmiş. Yaptığı modifiye işlemleri için toplamda oldukça tuzlu denebilir aslında.

Hâlâ bir şeyler eksik olunca farklı body kitlerin bir araya getirilmesiyle bir dizayn yapılmış bu Şahin Tofaş'a. Bunu yaparken özel Şahin Tofaş ön karlık, yan marşpiyel, DTM spoiler, difüzör ve Şahin Tofaş egzoz uçlar kullanılırken, yapılan bu body kit dizaynına 5 bin TL harcanmış. Artık araba bir Doğan, bir Doğan SLX sınıfının da üzerine çıkmış aslında.

Sonrasında yapılacak olan air süspansiyon ve kısa travers işlemi öncesinde bu işlemler için aracın taban sacında güçlendirmelere gidilmiş. Güçlendirme işi 5 bin TL'ye mâl olurken; sonrasında yapılan air süspansyon ve kısa travers işlemi de 6 bin TL'ye mâl olmuş.

Tofaş Şahin İç Modifiyeler

Aracın içine alındığında yapılan kaporta boya bakımında sonra ses yalıtımı yaptırılmış. İç plastik trimlere, tabana, kapı saclarına ve bagaj içine yapılan ses yalıtımı 4 bin 500 TL tutmuş. Tabii birçok modifiye sever için vazgeçilmezlerden olan ses sistemi de bu araçta yapılan değişikliklerden. Bu kısımda ana ünite olarak Pioneer Indash teyp kullanılmış. Kapılardaki hoparlörler ve bagajdaki anfi bass sistemi ile birlikte ses sistemine 12 bin TL harcanmış. Ve araç sahibine göre aracın en iddialı modifiyesi tavan kısmında olmuş. Cam tavan yapılan aracın bu İşlemi de 10 bin TL'ye mâl olmuş.

Motor Modifiyesi

Motora yapılan işlemlerin toplamı ise 9 bin TL'ye mâl olmuş. Verilen bunca çabanın sonucunda araç birçok fuarda yer almış ve sonrasına araç sahibinin bir tanıdığı sayesinde Çukur dizisinde rol almış. Bundan sonra ise Afili Aşk, Şampiyon, Sabahlar Olmasın, Arkadaşlar İyidir gibi dizilerde ve 2021'de vizyona girecek olan Mücadele Çıkmazı filminde yer almış. Bununla da bitmemiş, Turkcell ve Digiturk'un reklam filmlerinde yer almış.

Bunların sonucunda araç ve sahibi Gökhan Bulut, sosyal medyada büyük bir kitle sahibi olmuş. Arabama yapılan kışkırtma ise, mahalleli rolündeki Angara Bebesi ve arkadaşları, arabamı baştan aşağı biz çekim yaparken boyadılar. Bu kışkırtma daha önce de BMW M3'ün içinden geçtim şakası gibi oldu fakat bu sefer kışkırtma esnasında arabada herhangi bir kaplama yoktu!

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us