fbpx

Tüm Haberler

İçten Yanmalı Motor Nedir?

İçten yanmalı motor nedir? Elemanları nelerdir? Buji ile ateşlemeli benzinli motorlar ve sıkıştırma ile ateşlemeli dizel motorlar nedir? 2 zamanlı ve 4 zamanlı motorlar nedir? Silindir tiplerine göre motorlar nelerdir? Soğutma sistemlerine göre içten yanmalı motorlar nelerdir? Oktan sayısı ve setan sayısı nedir?

İçten Yanmalı Motor Nedir?

Aktif Güvenlik Sistemleri

Otomobillerde kaza risklerini önlemek, olasılıklarını azaltmak için kullanılan Aktif Güvenlik Sistemleri; ABS, ESP, TCS, EBD, ACC, Şerit Takip Sistemleri, Park sensörleri ve daha fazla donanımı bulunduran bu sistemler; Nedir? Nasıl çalışır? Neden önemlidir? Sınıflarına göre ayırıp bu soruları yanıtlayacağım.

Aktif Güvenlik Sistemleri

Karbüratör Nedir?

Karbüratör, eski nesil içten yanmalı motorlarda hava yakıt karışımını mekanik olarak ayarlayıp, silindir içerisine aktarmak için kullanılan sistemidir. Tek nokta veya çok nokta enjeksiyon sistemlerinde olduğu gibi, aracın hava yol şartlarına göre tam verimi ayarlayamayabilir ve daha fazla yakıt sarfiyatı oluşabilir. Karbüratörde de her bazı durumlara göre karışıma müdahale edebilecek devreler bulunur.

Karbüratör Nedir?

Wankel (Rotary) Motor Nedir?

Günümüzde Mazda’nın kullandığı, standart silindirli motorlardan farklı olarak çalışan, motor içerisinde piston yerine Reuelaux üçgenine benzeyen bir rotor bulunan, elips şeklinde motor bloğuna sahip, daha hafif olan, daha yüksek devir çevirebilen ve daha küçük hacimlerden daha fazla güç üretebilen Wankel motoru; "Nedir? Nasıl çalışır? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Neden sorunlu olarak biliniyor? Kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?" Sorularını cevaplandıracağız.

Wankel (Rotary) Motor Nedir?

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et