BMW i8 vs BMW M340i (G20) | Araba Yarışı | Drag - Roll - Fren Testi

BMW i8 ile Türkiye'de satışı olmayan BMW M340i G20 Bir araya geldi. Muhteşem bir araba yarışı bizleri bekliyor! Drag, roll ve fren. Sizce kim kazandı?

Benim ve eminim ki beni Instagramdan takip eden takipçilerimin şiddetle merak ettiği bir araba: BMW M340i - G20 kasa. Ve hepimiz için oldukça iddialı duran, erişilmesi veya tercih edilmesi zor bir araç olan, halk tabiri ile kupon araba, BMW i8. Bugün bu iki BMW modelini buluşturduk ve buluşturmakla kalmadık, bir güzel 0-400 m, fren testi, 50-200 km/s hızlanma şeklinde bir araba yarışı düzenledik! Evet, bugün bu iki arabanın kıyasıya araba yarışları konumuz.

Kısaca size iki otomobilden de bahsedelim dilerseniz biraz; BMW'nin son yıllarda attığı en radikal adımlardan biri olan BMW i8, gerek marka, gerekse otomobil dünyası için bir vizyon niteliğindeydi. İlk üretimi için öncelikle 2009 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı'nda bizlere şöyle bir deneme sürüşü yaptırıldı adeta. Konsept bütün dikkati üstüne toplayınca BMW, i8'i bu yoğun ilgi sonucu geliştirmeye ve yollar için hazırlamaya son gaz devam etti.

BMW Vision EfficientDynamics konsepti ile lanse edilen BMW i8 aynı isim ile 2011 yılında önce Almanya'da, sonrasında büyük pazarlara sahip olan Amerika ve Japonya gibi ülkelerin fuarlarında yer buldu. 2012 yılında bir adım daha atan marka konsept i8 Spyder modelini lanse etti.

Aracın her noktasında bulunan minimalist detaylar belli ki motora da yansımıştı. 1500cc hacmindeki motor ilk bakışta çok performans vaat etmiyor gibi görünse de, elektrik motoru da işin içine dahil olduğunda, açığa 374 beygir güç ve 570nm tork çıkıyordu. Aracın 4 tekerlekten çekiş sistemi ve 6 ileri otomatik şanzımanın da eşliğinde, i8 0-100km/h hızlanmasını 4.4 saniyede tamamlayabiliyordu.

Gerçekten dünyanın en iyi aile otomobili mi? M340i - G20 kasa, klasik BMW çizgileriyle birlikte BMW M Performansını yaşarken, kardeşleri arasındaki büyük bagaj hacmiyle de kullanışlılık ve tarz zirvesi yaşatan ender BMW modelinden birisi olması ona bu soruyu sormamızı sağlıyor.

Ayrıca standart olarak sunulan xDrive, yani dört tekerden çekiş sistemine sahip olan M340i Touring, eğlenceli zaman geçirmek istediğinizde arka akslara güç dağılımını da akıllıca yapan bir sistem olarak yine rakiplerinden bir adım daha öne çıkıyor.

Tıpkı Yeni BMW M modelleri ve Toyota Supra'da da olduğu gibi sıralı altı silindir 3.0 Litre hacimli turbo beslemeli motora sahip olan BMW M340i Touring, günlük kullanım bir 3 Serisi için 1,745 kg ile ağırlığını ciddi anlamda ortaya koyuyor. Bu ağır ve koca gövdesini, hızlı bir M modeline çevirmesini sağlayan motoru ile 374 Beygir güç ve 500 Nm tork üretirken 0'dan 100'e 4,5 saniyede çıkıyor. Elektronik olarak sınırlandırılmış 250 km/s'lik son hızı ile fabrikadan çıkan M340i Touring'i tek vites seçeneği olan sekiz ileri otomatik şanzıman ile sahip olabilirsiniz.

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

Yeni BMW i4

Yeni BMW i4

Yeni BMW XM

Yeni BMW XM

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us