20 Cm Daha Geniş | Türkiye'de Tek BMW E92 GTRS3

BMW dendiğinde modifiye, modifiye dendiğinde de BMW aklımıza gelmiyor mu? Peki modifiyenin dibini görmüş olan bu BMW E92'ye ne demeli? Tam 20 cm daha geniş! Hadi izleyelim maliyetlerini görelim, yapılanları duyalım.

BMW E92 ama Vorsteiner GTRS3 kiti ile genişletilmiş efsane bir E92. Standart olarak bir E92 330 V6 üzerinden modifiye​ edilmeye başlanan bu BMW, kaput, farlar, çamurluklar, jantlar, frenler, lastikler, bagaj, aynalar, aklınıza ne geliyorsa her şekilde parça ile modifiye işlemlerini tamamlamış.

Bu modifiyelerin maliyetini de video içerisinde zaman zaman duyacak ve eminim çok şaşıracaksınız! Dünyada sayılı adet ve Türkiye'de sadece 1 tane olan bu araba, Türkiye'de modifiye sektörünün de aldığı yolları bize kanıtlıyor eminim ki. Benim de yapılan modifiyeleri dinlerken gurur duyduğum ve takdir ettiğim bu proje karşınızda.

Yine hayallerimizi süsleyen bir araba daha. BMW'nin her ürettiği kasa bir öncekinin yerini tutmaya çalışırken kendi çapında büyüyor. BMW 320​, 3 Serisi E90 sedan kasanın üretiminden hemen 1 yıl sonra E92 kasa kodlu Coupé formdaki otomobili de üretmeye başladı. Klasik bir 3.20i veya 3.20d olarak dizginlenemeyeceği tasarımından belliydi, performanslı modellerine birazdan değineceğim.

En büyük farkı arka far grubu oluşturuyordu. L şeklinde üretilen daha uzun stop lambaları E92'yi E90'dan ayırmamızı sağlıyordu. BMW 320 ön far grubunda da böbreğe doğru yumuşatılan far çizgisi de farklardan biri. Yandan farkları ise Coupé araç formunda olduğu için direksiz kapılar ve yan camların oluşturduğu şekil. Tabii Hoffmeister Kink olmazsa olmazlardan.

BMW 320'den önce, önceki E46 Coupé ile karşılaştırdığımız zaman bambaşka bir tasarım ve bambaşka çizgiler vardı. Kutulaşan tasarımdan biraz daha yuvarlaşan bu tasarım hırçınlığını kaybetmemişti. İç tasarımda ise modernize edilmeye başlanmıştı. Biraz daha çağ ilerisi bir tasarım ve teknolojik detaylara yer verilmişti.

E92 BMW​ 3 Serisi için çok önemli bir arabaydı. Son Coupé formlu 3 serisi olarak piyasadaydı artık. Yerini BMW 4 Serisi'ne bırakarak kendisi artık 3 serisinin unutulmazlarından olarak rafa kaldırıldı. Yeni 4 Serisi'yle Coupé formunu devretmişti artık ama yerini korumaya devam ediyor hem yollarda hem kalbimizde.

E92 olarak en çok tutulan 320CD versiyonun yanı sıra performanslı modelleri BMW 3.30i ve efsane M3'ten de bahsedelim biraz. 3.30i, 2006 ile 2007 yılları arasında üretildi. 6 silindirli 3 litrelik benzinli bir canavara sahip! 272 beygir güç ve 315 Nm tork üreten bu canavar E92'nin kasvetli görünümünün altında canavar yattığının kanıtlarından yalnız biriydi. 0-100 hızlanmasını yaklaşık 6 saniyede tamamlıyor ve maksimum sürati ise 250 km/sa olarak belirlenmiş.

E92 M3 ise bambaşka bir dünya. Şiir niyetine okullarda dinletilen egzoz sesinden mi bahsetsem yoksa güzel sanatlar fakültesinde ders olarak işletilen dış tasarımından mı? Şeytan icadı olan E92 M3 resmen günaha davet ediyor sizi! Sekiz silindirli efsanevi atmosferik motorundan çıkan 420 beygir resmen kaputun altında değil ve toynaklarıyla siz gaza bastıkça arkanızdan sizi tekmelemeyi bekliyor.

400 Nm tork ile birlikte şaka makinesine dönen E92 M3, 0-100 ivmelenmesini 4.6 sn civarı bir sürede tamamlıyor. 6 ileri otomatik sportif şanzıman da aracı yürüten elemanlardan. 4000 cc'lik motorundan çıkan ve egzoza doğru ilerleyen senfoni her geçtiği yere mutluluk saçıyor adeta. Dış tasarımda ise E92'nin kasveti ve agresifliğini bir yana bırakarak daha da kaslı bir görünüşe bürünüyor.

Kaputtaki hava boşluklarından sadece sol taraf işlevsel olsa da sağ tarafta da görüntü estetikliği açısından bir boşluk daha var. Ön tampon arka tampon difüzör ve çamurluklar güzel detaylardan. Çapraz oluklu fren diskleri ile bir otomobili yürütmek kadar durdurmak da önemli ilkesine bağlı kalan BMW'yi görüyoruz.

Otomobil oldukça yetenekli bir şasiye sahip ve gerçekten dinamik. İstediğiniz eğlenceyi yaşayabileceğiniz bu araçta iç mekan ise size M3 ruhunu hissettiriyor. M3 logolu deri koltuklar, yuvarlatılan vites topuzu, M logolu direksiyon ve gösterge paneli ve ortaya konumlandırılmış bilgi ekranı kabin detaylarından.

Direksiyona geçtiğiniz zaman 330i ve M3 sizleri bambaşka bir yolculuğa resmen günaha çağırıyor olacaktır, bağımlı olmadan bir tadına bakıp bırakın derim yoksa işiniz zor!

Comments powered by CComment

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

Yeni BMW i4

Yeni BMW i4

Yeni BMW XM

Yeni BMW XM

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et