600HP Opel Astra | Turbo Opel ile 300km/h!

Opel Astra modifiyesinde işin suyunu çıkartmak mı? Evet, 600 hp'lik Bu Astra Bertone, tam olarak bunu yapmış! Biz de dayanamayıp 300 km/h yaptık.

İtalyan tasarım harikası bu 2002 model Opel Bertone, ilk sahibi tarafından 2008 yılında Fransa'dan getirilmiş. Ülkemizde ise donanım olarak bir eşi bulunmayan bu araç tam 6 yıl süren bir proje sonucunda 600 hp güç üreten bir Alman performans canavarına dönüşmüş.

Launch control ile donatılan bu aracın özellikle egzoz sesi muhteşem. Kulağa asla bir Varex gibi gelmeyen bu performans Astra, gerçekten çok başarılı bir proje.

Gelin biraz da bu otomobilin tarihinden bahsedelim. Opel Astra Coupe, Bertone tarafından Mart 2000'den itibaren İtalya'nın Grugliasco Turin kentinde üretildi ve yan panellere eklenen Bertone logoları ve standart kapı eşikleri üzerindeki Bertone logosu ile vurgulanan bu Opel, genellikle Opel Calibra'nın resmi olmayan halefi olarak görülüyordu.

Ancak Opel'e göre Kadett C Coupe'nin halefiydi. Model başlangıçta Astra Coupe olarak adlandırıldı. Kasım 2000'den itibaren aracın arkasında artık "Astra Coupe" değil, sadece "Coupe" vardı.

Bertone, bu özel seri Aralık 2002'den Mart 2003'e kadar üretildi. Fabrika çıkışlı opsiyonel donanım olarak OPC navigasyon renkli ekran, Siemens NCDR-1500 CD çalar teyp, otomatik dijital klima, bir dönemin vazgeçilmezi Nokia araç telefon sistemi, Philips CD changer, deri Recaro bel destekli koltuklar OPC ön farlar, hız sabitleyici (Cruise Control), koltuk ısıtma, Irmscher tampon ekleri, traction control, ESP, ABS, 4 airbag gibi özellikleri mevcut.

Gelelim projenin detaylarına. Çok ciddi ve uzun zaman alan modifiye işlemleri, modifiyelerin sonucunda inanılmaz bir hız makinasına, bir otoban faresine dönüşmüş durumda. Motor kısmında Wosner Low Compression Piston, Forged kol, ARP kol saplaması, Supertech Double yay, Titanyum şapka, ARP marka kapak saplaması, Tial External Wg, Tial Blow Off, Forge Boost Pipe Aem Dry Flow Filtre, Power Flex motor kulakları tabla burçları.

Turbo ise Garrett Gtx3071 Gen2 turbo olarak tercih edilmiş. Turbo konusunda elini korkak alıştırmayan Astra, hızlanmada 4.000 devirden sonra gerçekten rakip tanımaz olmuş.

Soğutma sisteminde Bar Plate Big Intercooler tercih edilirken, egzoz sisteminde ise Klasen Motors Bolt On egzoz manifoldu devamında, 76mm egzoz sistemi ile çıkış sağlanmakta. Ekstralar ise Wideband, Greedy Egt, Greedy Profec Boost Control, Stage 3 debriyaj seti ile sistem tamamlanmış.

Kullanıcı jantlarını OZ marka Ultraleggera tercih ederken, lastiklerini ise Kumho KU36 Semi Slick lastiklerden yana kullanmış.

Proje Sahibi: Özhan KILIÇ

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

Yeni Opel Astra L Tanıtıldı

Yeni Opel Astra L Tanıtıldı

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us