Doğan SLX'ten Bile Lüks Şahin S

Merhabalar Rhino ailesi. Bugün karşınızda kanalımızın sevilen otomobillerinden olan Tofaş serisinden Şahin S ile birlikteyiz.

Evet içinizdeki sesi duyduk tabii ki standart bir Şahin değil. Şahin ilk kasasıyla 1977 - 1988 yılları arasında üretime geçti. Konuğumuz olan kasası ise 1988 - 2001 yılları arasında ülkemizde satıştaydı. Şahin modeli 1.4 litrelik 71 beygir güç ve 105 NM tork üreten karbüratörlü motora sahipken S modeli 1.6 litrelik 80 beygir güç 122 NM tork üreten karbüratörlü motora sahipti. Gelgelelim bizim Şahin S'imize. Motor tamamen değiştirildi!

Bu otomobilde BMW'nin M50B25 vanossuz motoru bulunuyor. Ve bununla beraber BMW şanzımanı da otomobilin yürüyen kısmında! Bu otomobil dışarıdan bir Şahin olarak görünse de performans anlamında Şahinle hiçbir alakası olmayan Tofaş kaportasına oturtulmuş bir BMW gibi!

Otomobiller modifiye edilince sürekli son plana atılan veya unutulan fren sistemleri ise bu otomobilde unutulmamış ve aracın gittiği kadar durması da önemli ilkesi doğrultusunda hareket edilerek özel fren sistemi Şahin'e yerleştirilmiş. Tofaş denilince akla dayanıksız şase gelmesine rağmen bu otomobil sonradan güçlendirilmiş bir şaseye sahip.

Bir de otomobilin dış tasarımı iyice elden geçmişken orijinalinde olmayan Sunroof da yapılmak istenmiş ve otomobilin tavanına sonradan bir sunroof açılmış. Jant konusunda ise Tofaş serilerine yakışan jantlardan olan BBS krom renkli jantlar araca takılmış. Arka tarafta ise Mako stop farları bulunuyor ve bunların üstüne çekilmiş şeritli Pako aksesuarı yerleştirilmiş.

Otomobilin içine geçtiğimiz zaman ise BMW esintileri devam ediyor! E30'a ait Alpine döşemeli Recaro koltuklar takılmış. Arkada yolculuk edecekler de unutulmamış ve arkadaki yolcular için arka tarafa televizyon eklenmiş. Otomobilde adeta tüm camları çatlatacak derecede güçlü bir ses sistemi de olmazsa olmazlardan. Ön tarafta Pioneer teyp ile multimedia kontrol ediliyor. Camları çatlatmak içinse bagaj komple iptal edilerek ses sistemi tesisatıyla donatılmış. Özet geçecek olursak bu Şahin'imiz caddelerde gördüğümüz her Şahin'e benzemiyor hem dış tasarımda özel detayları hem de kaput altında ve şasesindeki detaylarla pek çok otomobili üzecek bir durumda.

Maliyet olarak da uygun olan bu tofaş doğan, doğan slx, şahin tofaş, murat 131, murat 124 gibi arabaları, garajıma eklemeye devam da edebilirim aslında, ne dersiniz?

Yaptığımız uygulamaları size bir bir saymak istiyorum;

 • Öncesi, (hareler, göçükler, çizikler, kılcallar vb)
 • Yıkama
 • Göçük düzeltme, öncesi - sonrası
 • Dış detaylı temizlik
 • Kil temizliği
 • Polisaj
 • Güneş yanığı kısımlarına ne yapmalı?
 • Far parlatma
 • Cam çerçevesi ve kapı kolları parlatma
 • Kalıntı temizliği
 • Detaylı iç temizlik
 • Plastik yenileme ve koruma
 • Motor koruma - Kaput halısı temizlik
 • Jant temizliği - jant seramiği
 • Seramik

Öncelikle şöyle bir arabayı detaylı inceleyerek başlayalım, arabadaki kötü durumda olan herşeyi bi tek tek keşfedelim, ne dersiniz?

GÖÇÜK: Arabada hatırı sayılır göçükler olduğuna göre hemen bir uzmanına danışalım,  düzeltebilirler mi bi bakalım, sonra da eğer oluru var ise işlemlerine geçelim

FAR: Seramik işlemine geçmeden önce, farlarında yanık veya benimki gibi hafif bi solukluk olanlar bu bölümü kaçırmasın, arada far değiştirmeden elde edebileceğiniz farkı görmenizi istiyorum

JANT TEMİZLİĞİ ve KORUMA: Evet arkadaşlar arabamın jantları da biliyorsunuz orijnal, bu sebeple ben mümkün olduğunca parlak hale ve temiz hale getirerek binmek de istiyorum. Beraber şöyle neler yapılır, ne sonuçlar verir görelim haydi

Göçük, far temizleme, jant bakımı işlemlerimizi bitirdiğimize göre, şimdide arabayı seramik kaplamaya hazırlayalım arkadaşlar.

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us