DSG Şanzımanda Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Hızlı şanzıman dendiği zaman aklımıza ilk gelen ve son yıllarda da iyice ününü arttıran Volkswagen Grubu yani Seat, Audi, VW, Skoda arabalarının da kullandığı, DSG şanzımanlar geliyor. Bu hassas şanzımanlar ile ilgili dikkat etmeniz gereken 5 maddeyi ve tüm kullanıcıların genel şikayeti olan 1 problemin çözümünü bu videoda sizlerle paylaşacağız.

Tabii DSG şanzıman, genel olarak Seat, Volkswagen, Audi, yani VAG araçlarının üzerindeki kara bulutlarda sürekli bir arıza yapma potansiyeli diyebiliriz. Ya da en azından yanlış kullanım sonucunda bizler DSG şanzıman için buna çok yoğun karşılaşılan bir sonuç da diyebiliriz.

Peki gerçekten bu DSG bu kadar korkunç mu? DSG şanzıman almak bir korku filmi mi? Bu duruma düşmemek adına beni dikkatle takip etmenizi öneririm.

Pek çok Seat veya VW araç sahibi, "DSG şanzıman sorunları nelerdir?" veya "DSG şanzımanlı araç kullananlar memnun mu?" gibi konu başlıklarında araştırma yapıyor. Bunların büyük ağırlığı da Seat ve Seat Leon kullanıcıları.

VW Golf veya Volkswagen Passat araçları da bu kervana katılmış durumda aslında. DSG şanzımanın özellikleri ve en sık görülen DSG şanzıman sorunları konularına değinelim;

Bugün DSG'lerin kavramasının bitmesine, erkenden aşınmasına, fazla ısınma sebebi ile mekatronik kartını yakmasına sebep olan; erkenden vites büyültme, 1. vitesi neredeyse hiç kullanmama sorununa da kesin ve kalıcı bir çözümü sizlere iletiyor olacağım.

Öncelikle Çift Kavramalı DSG Şanzıman Nedir?

ZF gibi, CVT şanzıman gibi DSG de bir şanzıman tipidir ve otomatiktir. Vites geçişlerinin çok hızlı ve titreşimsiz olması da en büyük özelliğidir. Çift kavramalı şanzıman sınıfındadır. Volkswagen, Seat, Skoda ve Audi gibi birden fazla markanın modellerinde de bulunan bir otomatik şanzıman teknolojisidir. Konforlu bir yapıya sahip olmasıyla bilinir. Volkswagen’de DSG, Audi’de S tronic ve Porsche’de PDK gibi farklı isimlerle anılan çift kavramalı şanzıman oldukça konforludur.

Çift Kavramalı Haricinde Başka Hangi Otomatik Şanzımanlar Vardır?

  • Tork konvertörlü tam otomatik şanzıman
  • Tek kavramalı şanzıman
  • Çift kavramalı şanzıman
  • CVT şanzıman

DSG Şanzıman Nasıl Arızalar Çıkartır?

En sık görülen sorun; seri vites değiştirme kabiliyetindeki zayıflama ve şanzımanın kavrama kabiliyetindeki azalmadır. Sıyırıyor deriz ya hani, tam da o yani! Mekanik arıza, yazılım arızası da karşılaşılan bazı problemlerdir.

Kavrama Arızası Olması

DSG’de kavrama sorunu, özellikle sürekli dur-kalk trafikte araç kullanımı sonucunda görülüyor. Trafikte yüksek yük altında kavrama bölümünün ısınmasından kaynaklı olarak bu sorunla karşılaşılabiliyor.

Volkswagen’in DSG Şanzıman Sorunları Konusu

Volkswagen markasının çift kavramalı şanzımanın adı DSG’dir. Manuel ve diğer otomatik şanzımanlara göre birden fazla avantajı olan DSG şanzıman, maalesef ilk yıllarda biraz fazla sorun çıkardı ve böyle kötü bir şöhreti oldu.

Ancak daha sonra bu alanda mühendislik çalışmaları epeyce geliştirildi. Volkswagen araçlarda görülen DSG şanzıman şikayetleri daha çok ısınma sorununa dayanıyordu ve 2013 yılında yapılan yazılım güncellemesi ile azaldı.

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

Yeni Audi S8

Yeni Audi S8

Yeni Audi A8 L Horch

Yeni Audi A8 L Horch

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us