Ferrari de Kimmiş? Stage 3 McLaren 570s

Formula 1 teknolojisi ile donatılmış bir araba: McLaren 570s, hem de modifiyeli. Ferrari katili 570s'i önce kendim, sonra da sizler için test ettim, detaylı inceledim, gazladım.

Bugün Stage 3 setuplı bir McLaren 570s ile birlikteyiz, yani Ferrari markasının ezeli rakibi! Bu turuncu otomobil, motor modifiyesi sonucunda 4 haneli değerlere ulaşan torkuyla, bir modifiyeli arabadan çok bir uçak deneyimi yaşatıyor bizlere.

McLaren 570s ile gazlamaya doyamadık! Normalde ülkemizde pek görülmeyen bu araca, fabrika garantisi bozulmadan stage 3 performans güçlendirmesi yapılmış ve araç çok daha agresif ve hızlı bir karakter almış. Titanyum egzozlardan çıkan sesi, maalesef mikrofonlar hakkı ile bizlere yansıtamıyor kesinlikle, canlı canlı duymanız lazım.

Daha önce Doğan Kabak ve Hilal Aysal bir McLaren 720s kullanarak çekmişti, bir de TheMakina - Buğra Akpınar showroom içerisinde tanıtımda bulunmuştu. Ben de Türkiye'de ilk kez bir 570s’in tanıtımını yapma şansı buldum. Araç sahibi Şiyar beye de ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum.

Bir 570s’i bulmak dahi zor iken, stage 3 yazılıma sahip bir modifiyeli McLaren’ı ekranlarınıza getirmekten gurur duyuyorum.

Ülkemizde Pek Görülmeyen İngiliz

Ülkemizde görmeye pek aşina olmadığımız markalardan McLaren, İngiltere merkezli bir spor araç markasıdır. Aslında 1963 yılında, Yeni Zellandalı Bruce McLaren tarafından bir Formula 1 takımı olarak kurulan McLaren, daha sonrasında Ron Dennis adlı bir İngilize satılarak, İngiltere merkezli markayı bugünlere getirmiştir.

2014 ve 2016'da, ortaklık ilişkileri kötüye gidince Ron Dennis, 2 kere şirketin geri kalan %50'sini TAG Grubu'ndan almaya çalışmış fakat 2. teklifinde ortakları onu şirkette istememiş ve Ron Dennis şirketle ilişkisini kesmiştir. 2017'de ise şirketiyle olan sözleşmesi bitince tamamen ayrılmıştır. 2020'de alınan bir kararla da birlikte, markanın ekonomik durumları sebebiyle çalışanlarının %25'inin işine son verilmiştir. Ülkemizde ise kur değerlerinden dolayı bu markayı pek göremememiz bir hayli normal.

McLaren Modelleri ve 570S

İngiliz spor araba markası McLaren'in tedavülde 14 modeli, 10 tane ise geçmiş modeli bulunmakta. Bugün incelediğimiz ve sürüş testi yaptığımız modeli ise tedavüldeki modellerden 570s'in Stage 3 performans güçlendirmeli, 700+ hp beygir ve 1000+ nm tork güç üreten modeli.

Çift turbolu 3.8 litrelik M838T E kodlu V8 motordan güç alan 570s, stok halde 562 hp beygir ve 601 nm tork güç üretirken, 0-100 km/s hızlanmasını 3.1 saniye gibi çok iyi bir sürede tamamlıyor. Dolu depoyla 1.452 kg kütle değerine sahip olan 570s'in maksimum hızı ise 328 km/s. Araçtaki bu 3.8 litrelik motora, şanzıman tarafında Graziano Trasmissioni markası tarafından geliştirilen 7 ileri çift kavramalı otomatik vites eşlik ediyor.

McLaren tarafından günlük kullanım ve sürüş kolaylığı gibi amaçlar doğrultusunda tasarlanan 570s'te, diğer spor araçlara nazaran daha büyük bagaj ve iç mekandaki depolama hacmi dediklerimizi kanıtlar nitelikte. Aracın gözyaşı şeklindeki tasarımı, aerodinami olarak olumlu etkiler verirken, P1 modelinden ilham alınarak yapılan arka kısmı ve yukarı doğru açılan kapıları, aracın McLaren ruhunu taşımaya devam ettiğini göstermekte.

700+ Beygirlik 570s

Teknik özelliklerden bahsettik fakat bu Stage 3 570s tüm bu değerlerin üstüne koyuyor ve daha hızlı, daha agresif bir hal alıyor. Şiyar Baran'ın sahip olduğu bu Stage 3 570s, yapılan performans güçlendirmeleri sayesinde 700+ hp beygir ve 1000+ nm tork güç değerlerine ulaşarak bizleri kendine hayran bırakıyor.

Diğer McLaren modelleri ise; 650s, 720s, 675 lt şeklinde sıralanırken, hepsinde karbon şasi, karbon frenler, egzoz sesi, mclaren özel egzozu da standart olarak sunuluyor. Bizlere bu araçla video çekmemize olanak sağlayan Şiyar Baran'a da buradan bir kere daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler