Güneş Panelli Otomobil Hayali Kısa Sürdü

Güneş Panelli Otomobil Hayali Kısa Sürdü

Elektrikli otomobillerin büyük bir trend olduğu günümüzde, bataryaların uzun olan şarj sürelerine alternatif bulmak isteyen Lightyear 0 firması güneş panelli bir fikir üzerine çalışıyordu.

Fakat bu çalışmanın ömrü kısa sürdü. Rekabetin her geçen gün biraz daha arttığı otomobil piyasasında dünyaca ünlü otomobil devlerine ek olarak yeni firmalar da elektrikli otomobiller üzerine birçok çalışma yapıyor.

Bu çalışmaların hayali kurulduğunda en mantıklı versiyonlarından biri ise aracın üstünün güneş panelleriyle dolu olup, herhangi bir yerde şarj etme gereksinimi duymadan yoluna devam etmesiydi.

Bu hayalin peşinde koşan bir grup girişimci ise yatırım ve hesaplamalarını yaparak işe koyuldu. Lightyear isimli markanın 0 isimli modeli, bu hayalin canlı kanlı ilk örneği olarak deneme sürüşlerini gerçekleştirdi.

2022 Aralık ayında seri üretimine başlanan model 250 bin Euro'luk fiyat etiketiyle 946 adet satması hedefleniyordu. Fakat Hollanda menşeili üretici satış fiyatının yüksek olmasından dolayı bu projenin verimsiz olacağına kanaat getirdi. Böylece üretim iptal edilmiş oldu.

Firma, daha uygun fiyata güneş panelli otomobil üretmeye devam edeceklerini açıklayarak yeni projeleri için kolları sıvadı.

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

Land Rover Hybrid Evoque ve Jaguar XJ

Land Rover Hybrid Evoque ve Jaguar XJ

Yeni Skoda Octavia e-Tec

Yeni Skoda Octavia e-Tec

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us