Güneş Panelli Otomobil Hayali Kısa Sürdü

Güneş Panelli Otomobil Hayali Kısa Sürdü

Elektrikli otomobillerin büyük bir trend olduğu günümüzde, bataryaların uzun olan şarj sürelerine alternatif bulmak isteyen Lightyear 0 firması güneş panelli bir fikir üzerine çalışıyordu.

Fakat bu çalışmanın ömrü kısa sürdü. Rekabetin her geçen gün biraz daha arttığı otomobil piyasasında dünyaca ünlü otomobil devlerine ek olarak yeni firmalar da elektrikli otomobiller üzerine birçok çalışma yapıyor.

Bu çalışmaların hayali kurulduğunda en mantıklı versiyonlarından biri ise aracın üstünün güneş panelleriyle dolu olup, herhangi bir yerde şarj etme gereksinimi duymadan yoluna devam etmesiydi.

Bu hayalin peşinde koşan bir grup girişimci ise yatırım ve hesaplamalarını yaparak işe koyuldu. Lightyear isimli markanın 0 isimli modeli, bu hayalin canlı kanlı ilk örneği olarak deneme sürüşlerini gerçekleştirdi.

2022 Aralık ayında seri üretimine başlanan model 250 bin Euro'luk fiyat etiketiyle 946 adet satması hedefleniyordu. Fakat Hollanda menşeili üretici satış fiyatının yüksek olmasından dolayı bu projenin verimsiz olacağına kanaat getirdi. Böylece üretim iptal edilmiş oldu.

Firma, daha uygun fiyata güneş panelli otomobil üretmeye devam edeceklerini açıklayarak yeni projeleri için kolları sıvadı.

Comments powered by CComment

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

Land Rover Hybrid Evoque ve Jaguar XJ

Land Rover Hybrid Evoque ve Jaguar XJ

Yeni Skoda Octavia e-Tec

Yeni Skoda Octavia e-Tec

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et