Mercedes C 63 Black Series Projesi

Mercedes üretiyor arkadaş! Bu arabada, sınırlı sayıda özel üretim olan Black Series araçlarından birisi ile karşınızdayız: Mercedes C 63 Black Series..

Mercedes W204 C 250! Bu otomobil Mercedes'in yeniliğe açık tasarım dilini başlatan otomobil modeli diyebiliriz. Yuvarlak hatlardan keskin hatlara geçişin öncüsü olarak piyasaya çıktı. Makyajdan sonra köpek balığı kafası daha da açığa çıkan W204 kasa Mercedes C Serisi oldukça agresif oluyor. Tabii ki elimizdeki canavar stok tutulmamış ve dibine kadar doldurulmuş bir köpek balığı.

Stok halinden önce biraz bahsedelim sonra da yapılan modifikasyonlara değinelim. Vergilerimiz dolayısıyla C 250 versiyonu ülkemizde pek rastlanan cinsten değil. Ülkemizde daha çok Mercedes C180 versiyonuyla tanıdığımız bir otomobil. C 250, 1.8 litrelik benzinli 4 silindirli bir motora sahip. Bu motor 204 bg güç ve 310 Nm tork değerine sahip. 7G-Tronic otomatik şanzımanla beraber 0-100 değeri 7,2 saniye. Şimdi ise otomobile yapılan değişimlerden söz edelim.

Otomobil standart bir C 63s dönüşümüne maruz kalmamış ekstra olarak Black Series'e dönüştürülmüş ve buna da ekstra olarak eklentileri mevcut. En başta standart bir C 63s'in verileri hakkında konuşalım. 6.2 litrelik 8 silindirli bir kalbe sahip. Bu kalp ona 457 beygir güç ve 600 Nm tork değeri sağlıyor. 7 ileri otomatik şanzımanla beraber 0-100 hızlanmasını 4,4 saniyede tamamlıyor.

Sıradan C 63s'in yanı sıra Mercedes bir de Black Series kod adlı bir model daha çıkardı. Sınırlı sayıda üretmeyi planlayan Mercedes'in öncelikli hedefi 650 adet üretmekti. Ama model dönemine göre o kadar başarılıydı ki talep oldukça fazlaydı ve Black Series'den 800 adet üretildi.

Black Series normal C 63s'ten farklı olarak SLS AMG'den kırıntılar barındırıyor. Daha hafif bir krank mili, güçlendirilmiş pistonlar ve bunun gibi bir dizi bileşeni SLS AMG 'den kendi bünyesine katıyor. Bunlarla beraber otomobilin gücü 517 beygir ve 620 Nm torka çıkıyor. KW tarafından üretilmiş ama Mercedes logolu süspansiyonlar ise işin cabası. Tasarımda ise en büyük fark karbonfiber parçalarla donatılmış daha geniş gövde kitiyle sağlanıyor bu AMG araçta.

Tampon ekleri, spoiler ve benzeri parçalar tamamen orijinal karbonfiberden üretiliyor ve orijinal bir C 63s'ten farklı olarak otomobilin Black Series olduğunu damgalıyor. İç mekanda ise Alcantara koltuklar, kırmızı emniyet kemerleri, kör nokta ve geri görüş kamerası gibi teknolojik artılar mevcut. Toparlayacak olursak Black Series C 63s'in hafifletilmiş daha performanslı bir modeli diyebiliriz.

Gelgelelim bizim Black Series'e dönüştürülmüş C 250'mize, öncelikle dıştan başlayalım araç komple C 63 Prior bodykite sahip. Araç orijinal C 63 Black Series'ten ekstra olarak 2,5 cm daha geniş! Standart bir C 63'ün daha kaslı hali şeklinde caddelerde dolaşıyor! Bunun yanında bir de pastaya çilek olarak full orijinal karbon kaput eklenmiş ki tablo tamamlansın! Otomobili arkadan gelirken dikiz aynasından gördüğünüz zaman agresif görüntüsü sizin yavaşça sağa kaçmanıza neden olabilir.

Profilde ise araçta ADV.1 siyah jantlar mevcut. Aracın ciğerli motorunun sesi ise Vortex egzoz sistemiyle gürül gürül duyuluyor. Arka tarafta ise orijinal C 63s egzoz başlıklarıyla otomobilin arkadan görüntüsü oldukça kaslı. Özellikle 2,5 cm daha geniş çamurluklarla arkadan bakışının gerçekten heybetli bir görüntüsü var.

İç tarafa geldiğimiz zaman yapılan modifiyeler dış taraftan eksik kalmaycak şekilde içeriye de taşmış. Kokpit de tam olarak, hatta fazlasıyla C 63s'e çevrilmiş durumda! İlk olarak göze çarpan karbon ve delikli derili kaslı etli direksiyon sürüş zevkini arttırıyor. Bu direksiyonun arkasında ise CLS 63s kadranları kullanılıyor! Koltuklar değişmeden olmaz tabii ve otomobildeki C 63s'e ait koltuklar ise bu performanslı kullanımda sizi sarıp sarmalıyor, olduğunuz yere sabitliyor.

Araçta bir de son teknoloji ile uyumlu büyük bir sonradan takılma multimedya ekranı bulunuyor ve ses sistemi de stok bırakılmamış özel ses sistemiyle değiştirilmiş. Aracın anahtarı ise C 63s özel anahtarına çevrilmiş. Ve bunca modifiye ile birlikte motorda da oynamalar yapılmış. Buna ek olarak otomobilden çıkan egzoz gazını soğutup pistonların ömrünü uzatan bir Methanol kit de aracın üzerinde bulunuyor. Ve araç şuan 270 bg güç ve 415 Nm tork değerine sahip. 0-100 hızlanması ise 6 saniye! Otomobilin maksimum hızı ise 250 km/s'e sınırlandırılmış. Böyle bir canavar size orijinal bir C 63s'e yakın bir deneyim sunabiliyor!

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us