Anlatan Adamlar ile Mercedes-AMG CLS 63 S

Mercedes, AMG, Anlatan Adamlar, ahmetsgarage ve ben. İşte tüm bu değerleri bir araya getirdiğimizde belki de en asil AMG olan CLS 63 S AMG incelemesi ortaya çıkıyor, hem de Türkiye'de ilk kez! 576 HP ve 800 Nm, 0-100 3.6 sn ve 5.5 litre hacminde bir V8 BiTurbo... Yüzler gülüyor değil mi? 

Gerçek bir Rhino diyebileceğimiz V8 motoru ile 4 kapılı bir coupe Mercedes, bir canavar olan CLS 63 S AMG ile karşınızdayız. Devasa köpek balığı aracımız adete karada yürüyen bir gemi gibi. Tasarım olarak incelemeye başladığımızda belki de Mercedesler arasında en dikkat çekicisi, özellikle de o agresif burnu ile! Oldukça uzun bir kaput tasarımı olan bu araçta mevcut olan güç kubbesi dediğimiz çıkıntılar, kaputtaki sportifliğin ana nedenlerinden. Bu Mercedes, normal CLS versiyonuna göre yaklaşık 4,5 cm daha geniş ve bu genişliğini de özel üretim geniş bir aks ile bu açıklığını yollara taşıyor.

Parlak siyah detaylara sahip hava kanallı sportif AMG ön tampon ise öndeki agresifliği sağlıyor. İlk bakıldığında biçimsiz şekilde çizilmiş gibi görülen ön far grubu LED teknolojisi ve mercekli akıllı far içeriyor. Panjurdaki kocaman yıldız Mercedes amblemi de ben buradayım diyor.

Bu CLS 63 S AMG'nin normal CLS'den farklı olarak daha geniş olan ön çamurlukları daha kalın lastikleri sığdırmamızı sağlıyor. Aynı şekilde arka çamurluklar da geniş ve arkaya geçtiğimiz zaman 4lü dörtgen egzoz çıkışları gücü simgeliyor. Ufak bir spoilera sahip olan CLS 63 S AMG normal CLS'den arka tasarımda daha fazla ayrışmıyor.

Kaput altına indiğimizde ise 5.5 litrelik 8 silindirli çift turbolu bir canavar yatıyor. Performance Pack ile birlikte bu motor 576 bg güç ve 800 Nm tork üretiyor. Gittiği kadar durdurmak da önemli prensibini seven Mercedes, hava kanallı AMG fren sistemiyle bu gemiyi durdurmayı amaçlamış.

İç mekana geçtiğimiz zaman ise 5 metrelik boyuna bağlı olarak bayağı ferah ve geniş bir mekan karşılamış oluyor bizi. Bunun yanında Mercedes klasiği olan tuş cümbüşünü görüyoruz. CLS 63 S AMG'nin normal CLS'den farklı olarak 4 tuşu var. Biri vites topuzunun yanında olan şanzıman modunu seçen tuş. 2.tuş ise ESP'nin kontrolünü düzenleyen tuş. 3. tuş ise süspansiyon sertliğini ayarlayan bir tuş. Ve son olarak üzerinde AMG yazılı olan tuş ise diğer 3 tuştaki sizin tüm kişisel ayarlarınızın aktif olmasını sağlıyor.

7 ileri şanzımana sahip olan CLS 63 S AMG vitesleri 100 milisaniyenin altında değiştirebiliyor. Aynı zamanda 4MATIC sistemiyle dört tekerden çekiş sistemine sahip. Paddle Shifter'lar ile de vites değiştirmek mümkün.

Bu sportif CLS'de direksiyonun sol tarafıyla yol bilgisayarı sağ tarafıyla multimedya ekranı kontrol ediliyor. Deri sportif koltuklar ise oldukça kaliteli ve vücudu sarıp sarmalayan cinsten. Viraj alırken sizi adeta konumunuza sabitliyor. Otomobil sportif olduğu kadar güvenli ve premium hissiyatlı ve bu CLS adeta bir makam arabasının canavara dönüşmüş hali. Araçta Mercedes'in PreSafe sistemi bulunuyor. Aktif Cruise Control, Acil Frenleme gibi kaza önleme sistemlerine sahip. Otomobilin egzoz sesi ise adeta bir senfoni edasında. Bizim gibi otomobil severleri yüksek derecede tatmin edecek cinsten.

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us