Ehliyet Almak Yeni Yılda Daha Maliyetli Olacak

Ehliyet Almak Yeni Yılda Daha Maliyetli Olacak

Ehliyet fiyatları ve maliyeti her senenin en önemli haberleri arasında bulunuyor. Öyle ki yeni yılda zamlanacak olan sınav ve harç bedelleri ile bu tutar 10 bin lirayı geçebilir.

Yeni yıl demek aynı zamanda iğneden ipliğe her şeye zam da demek. Başta maaşlara gelen zamların ardından gider kalemlerindeki zam oranları resmi kurumlar için yeni yılın ilk günü belirleniyor.

Bu kalemlerin gündemde olan bir diğer kısmını ise ehliyet ücretleri oluşturuyor. Sürücü kursu, harçlar ve sınav ücreti derken yeni dönemde ehliyet almak minimum 10 bin TL'yi aşacak gibi görünüyor.

2022 yılında ehliyet almak için yazılı sınav harcı olarak 130 lira, yazılı sınavı başarılı şekilde geçen kursiyerlerin direksiyon sınavı için 160 lira ödemesi gerekiyordu. Kurs ücretleri ise yer yer değişmekle birlikte 5 bin lira dolaylarında idi. 2023 yılına girdiğimizde ise B sınıfı ehliyet için harc ücreti 116 lira 90 kuruştan 2 bin 489 lira 77 kuruşa yükselecek.

Durum böyle olunca da B sınıfı ehliyet maliyeti 10 bin lirayı geçecek. Yeni yılda zamlara takılmak istemeyen binlerce kişi ise Aralık ayında kurs kontenjanlarını doldurdu.

Comments powered by CComment

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

Audi RSQ8 ABT’lendi

Tüm Detayları ile Yeni Audi S3 Sedan ve S3 Sportback

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et