Yeni Projem Volkswagen Golf MK2

Volkswagen Golf MK2 ile 24 saatte bir değişim yaşadık, neler yaptık, kaç para harcayarak arabayı modifiye ve restore ettik? Hepsi burada!

Volkswagen Golf’ün tarihçesine geçmeden önce isterseniz kısaca Golf modelini tanıyalım. Golf, Volkswagen’in efsaneleşen modeli Beetle yerine gelen ve şu an 7. nesli ile piyasada olan kompakt hatchback modeli. Yaklaşık 40 yıldır satışta olan Golf, 30 milyon üretim adetini aşarak otomotiv dünyasında önemli bir yere sahip olduğunu gösterdi. Volkswagen Golf, ismini Almanca’da Golfstrom adındaki bir okyanus akıntısından alıyor. Birçok pazarda Golf adı ile bilinse bile Amerika pazarında Rabbit ve Meksika pazarında Caribe adıyla da satıldı.

VW Golf MK1 (1974-1983)

1970 yılı sonrası Volkswagen’in girdiği mali kriz ve halk arasında kaplumbağa ve vosvos adları ile tanınan Volkswagen Beetle’ın satışlarının düşmesi sebebiyle firma için adeta bir kurtarıcı model olarak gelen Golf MK1,  hem hava soğutmalı motor yerine su soğutmalı motor kullandığı hem de arkadan itiş yerine önden çekiş tercih edildiği için Volkswagen ve otomotiv endüstrisi için adeta bir devrim niteliğindeydi. Ayrıca devrim sadece teknik konularda değildi, Beetle’daki yuvarlak hatların hakim olduğu tasarım anlayışı yerine Giorgetto Giugiaro'nun yaptığı kutu şeklindeki tasarım anlayışı geldi.

Üretiminin son dönemlerinde hot hatch olarak adlandırılan hızlı ve küçük hatchback modellerinin öncülerinden olan Golf GTI modeli ile çok ses getirdi. Golf GTI 1.6 litre 108 beygirlik bir motora sahipti. Gövde hafifliğini de eklediğimizde araç o dönemin büyük motorlu ve ağır gövdeli performans araçları arasında çok farklı bir seçenek olarak kendini ispatlamıştı. GTI modeli, cabrio versiyonu ve Jetta isimli sedan versiyonunun satışlarını da eklediğimiz zaman Golf MK1 dünya çapında 6.72 milyonluk bir satış adetine ulaştı.

VW Golf MK2 (1983-1992)

Yüzyılın otomobilinin ikinci nesli hakkında bilinmesi gereken her şey söylenmiş olmasına rağmen yine de kısa bir derleme yapabiliriz. Golf MK2, 1983 sonbaharında yollara çıkmış bir otomobil. Ancak bu dönem için yetmişlerin sonu daha yeni gelmişti de denebilir. Golf MK2'den 1 yıl önce Helmut Kohl Kabinesi sosyal liberal Schmidt Hükümeti'nin yerine gelmişti. Alman siyasi tarihinde çok fazla dalmadan en iyisi biz Golf II'yle devam edelim.

Daha yuvarlatılmış ve oturaklı tasarımın kullanıldığı Golf MK2'nin yollara çıkmasıyla birlikte birinci nesil demode bir hale gelmişti. Yeni Golf, tıpkı Almanya'nın bütünü gibi daha huzurlu, daha konforlu ve aynı zamanda da daha çevreci bir hale geldi. Katalizörün eklenmesiyle birlikte emisyon değerleri ilk nesle göre azalırken cimrilikleriyle ün salan dizel motorların payı da günden güne artıyordu. Artan tek şey motor seçenekleri değildi. Aynı zamanda farklı temaların işlendiği özel serilerle birlikte Volkswagen bayilerinde tam bir model çeşitliliği yaşanmaya başlandı.

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

Yeni VW Jetta GLI

Yeni VW Jetta GLI

VW Grubu Üretime Ara Veriyor!

VW Grubu Üretime Ara Veriyor!

VW'nin Başı 4Motion ile Dertte

VW'nin Başı 4Motion ile Dertte

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us