Corvette LSX Motorlu Mercedes-Benz W201 EVO-II Projesi

"Mervette" bir hayal olarak başlayan yolculuk. Bu seferki aracımız 90’lı yılların Muhteşem alman mühendisliğine ve güzelliğine ait Mercedes W201 190E kasası.

Ancak bu aracın bir farkı var, görünen yüzü 190E olsa da içinde yatanlar çok daha başka, standart olarak alınmış olan 2.0lt 190E aracın dışında evo2 DTM body kit tercih edilirken görünmeyen tüm mekanik ve yürür aksamı Amerikan kası olarak bilinen Corvette olarak tercih edilmiş.

2014 yılında start verilen projeye önce aracın orijinaline ait olan tüm ekipmanlar sökülerek başlanmış ve tüm her şey corvette c6 ve c6 z06 parçalarıyla AVK servis Volkan usta tarafından yeniden inşa edilmiş.

Otomobilin Body Kit işlemleri ise sırasıyla kumlama, şasigüçlendirme ve kaporta işlemlerinden sonra Maslak NBC Design tarafından 8-10 Ay gibi bir süre ile tamamlanmış. İç kısımda ise pist kullanımı düşünüldüğü için Rollcage ile korunma sağlanırken aynı zamanda OMP marka yarış tipi koltuklar ve yellow speed 6 nokta emniyet kemerleri bulunmakta.

Saklı Güç LSX

Aracın proje sürecinde asıl rolü oynayan yer ise swap olarak düşünülen LS kodlu corvette moturudur. Bu kısmında ise 6.9 litrelik güçlendirilmiş Corvette LSX motoru tamamen özel olarak yine AVK servis tarafından toplanmış.

Hafifletilmiş Callies Billet Krank ve krank kepleri, clevite seramik ana ve kol yatakları, titanyum kollar, All Pro Silindir kapakları, Arp saplama ve Civatalar, Kuru Kartel Yağlama Sistemi, Ati damper gibi daha birçok detay bulunmakta.

650hp güce sahip motorda ilave olarak Nos Sistemi de kullanılmış ve hedeflenen motor devri (RPM) İse 7.8K. 7 litre atmosferik bir Amerikan motoru için gerçekten ciddi bir devir bandı. Aracın proje sürecinde birçok detayla birlikte fren sistemi de unutulmamış ve Ön disklerde 8, arka disklerde ise 4 Piston Lamborghini Gallardo'nun fren kiti ile yarış tipi Tilton marka kuru fren pedalları kullanılmış.

Aracın tüm alt yapısı ise yine Corvette C6 z06'ya ait şanzıman, şaft ve diferansiyel kullanılırken diğer tüm mekanik aksamları ise Corvette C6 parcaları kullanılarak adeta yeni baştan bir canavar yaratmışlar. Aynı sistem içinde ilave koruma olarak da şanzıman ve diferansiyel yağ soğutucularıda unutulmazken egsoz sisteminde de Corvette C6 Z06 motoruna ait egsoz manifoldu devamında ise Maslak Dizayn egzoz savaş usta yapımı Down Pipe, X Pipe ve Warex son susturcu, 86mm paslanmaz borulardan oluşturulmuş.

Pist kullanımı hedeflendiği için süspansiyon sisteminde ise LG marka Blistein üretimi Z06 Coilover tarafından desteklenmiştir.

Proje Sahibi: M.Batukaan ÇOBAN

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

VW Amarok Motorlu 350HP Polo

Drift Projesi - Ford Sierra M50 Swap

Opel Astra Coupe 2.0 Turbo Bertone Projesi

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us