TOGG'a İnanmıyordum Ama İkna Oldum!

TOGG’a İnanmıyordum ama İkna Oldum! TOGG – Türkiye’nin Otomobil Geliştiricileri Grubu olarak ortaya çıkmış, yerli ve milli sloganı ile oluşturulan yeni otomobilimizin adıdır. Türkiye’de belki de 40-50 kişilik bir grup arasında, özel davetli olarak katıldığım Gemlik’teki TOGG fabrikasının açılışını ve banttan ilk inen TOGG aracının tanıtımı için sizlerle birlikteyiz. İşte bu yeni otomobilimiz.

Ulu Öncer Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimizin 99. Yılında, bizlere ikinci bir bayram sevinci yarattı. Togg üretime başlamadan önce, 1.2 milyon metrekarelik alana yayılmış üretim tesisi ve kampüsü ile gerçekten çok ciddi bir yatırımın da sahibi. Prototip olarak üretim bandından ilk inen yerli otomobil TOGG Sn. Cumhurbaşkanı tarafından banttan alınarak, sahneye kadar sürülerek getirildi.

Fikri mülkiyet haklarına Türkiye'nin sahip olduğu, küresel ölçekte rekabet edecek global USECASE Mobility® markası olan Togg, resmi olarak 25 Haziran 2018’de kuruldu. Anadolu Grubu Holding A.Ş., BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Zorlu Holding A.Ş. ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin güç birliğiyle çalışmalarını sürdüren TOGG’A 1 Eylül 2018'de, M. Gürcan Karakaş CEO olarak atandı. 27 Aralık 2019'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen “Yeniliğe Yolculuk” buluşmasında, "C-SUV" ve "C-SEDAN" cihazlarının ön gösterimi yapıldı. TOGG Gemlik Kampüsü inşaatına başlama töreni, 18 Temmuz 2020’de gerçekleştirildi. Bursa'nın Gemlik ilçesindeki kampüsün temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla atıldı. Tesisin üst yapı çalışmaları ise Ocak 2021’de başlatıldı.

TOGG, Almanya'nın 12 inovasyon merkezinden biri olan Stuttgart'taki de:hub'da kullanıcı araştırmaları yaparak küresel kullanıcıların beklentilerine uygun mobilite çözümleri geliştirmek üzere, 2021 yılında Avrupa ofisini açtı. Eş zamanlı olarak da teknolojilerinin inceleneceği, test edilip deneyimleneceği Kullanıcı Laboratuvarı’nı (User Lab) Bilişim Vadisi'nde faaliyete soktu. TOGG, enerji yoğunluğu en yüksek Li-ion NMC hücre teknolojisine sahip olan Farasis Energy ortaklığında 27 Eylül 2021’de Siro Silk Road Temiz Enerji Teknolojileri şirketini kurdu. TOGG, Türkiye’de uçtan uca yüksek performanslı şarj cihazı kurmak için de 2 Aralık 2021 tarihinde %100 Yerli ve Milli sloganı İLe çıkan Togg iştiraki olan “Trugo’ markasını kurdu. Togg yeni logosunu, 18 Aralık 2021'de tanıttı. Logonun tasarımındaki iki ok, ortasında değerli taş şeklini oluşturacak şekilde kaynaşarak, Doğu ve Batı kültürlerinin bir araya gelmesini simgeliyor.

Aynı zamanda Togg'un yaşamı kolaylaştıran mobilite çözümleri sayesinde teknolojiyi ve insanı bugünün ve yarının kesişim noktasında bir araya getiren bir teknoloji şirketi olduğunu vurguluyor. Yerli ve milli Togg, homologasyon testlerinin tamamlanmasının ardından 2023 yılının ilk çeyreğinde C segmentindeki ilk akıllı cihazı olan SUV ile pazara çıkacak. Ardından yine C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, aynı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamı tamamlanacak. Yerli ve milli Togg, 2030’a kadar ortak platform kullanarak 5 farklı model ve toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyor.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et