Tofaş Acaba BMW 540i İle Baş Edecek Mi

Nassılsınız Rhino Ailesi!? Ben Sertaç KEMİKSİZ, kanalıma hoş geldiniz

Evet, Tofaş araçları özlemiştik değil mi? Bu sefer yerfest Ankara' da tanıştığımız, çok yırtıcı bir Tofaş Şahin ile benim BMW 540i e39 arabamı ufaktan bir deniyoruz. Tofaş gerçekten çok yırtıcı çünkü sahibi bu arabayı kullanmaktan, canını almaktan, onu paralamaktan asla çekinmiyor ve Tofaş Doğan sürekli bir yerlerinden hata vererek kırılıyor.

En son tofaş aracımızı aşağı yukarı 1 sene önce, yine Ankara'da çekmiştik ve sevgili Sercan' ın Jaguar moru Tofaşı ile çekmiştik. O araç da modifiyelerine neredeyse 150.000 TL harcamıştı. Şimdi sıra Emre Kayış'ın NAMLI Tofaş arabasına geldi! Bu araba için de kabaca 200.000 TL'lik bir modifiyeyi gözden çıkartan Emre, Tofaş etkinliklerinde de bir çok kupa kazanarak, bir nevi Tofaş kupa beyi olarak adını yazdırdı Tofaş severlerin gönlüne.

Peki bu doğan SLX araçta, diğer Tofaş Doğan SLX arabalarda olmayan neler vardı sizce? Öncelikle araca ayakkabı ile binmemizi istemedi Emre ve bu bizim için bir ilk oldu diyebiliriz. Bizim de bir Doğan SLX aracımız vardı hatırlarsanız ama biz baya kir pas çamurla her daim içine biniyorduk, Emre sizin de anlayacağınız gibi Doğan SLX için oldukça titiz davranan bir kardeşimiz. İkinci olarak bu Doğan SLX 'te daha önce hiç görmediğimiz XR pakolar mevcut. Bir çok farklı pakosu olan tofaş gördük ancak burada bizi bu eşsiz tasarım bekliyor olacak. Emre'nin Doğan SLX aracındaki en önemli özelliklerden biri de ses sistemi modifiyesi bana sorarsanız..

Birazcık kasa ve araba ile ilgili bilgi vereyim, aslına bakarsanız benim de oldukça genç olduğum yıllara denk gelen bu BMW kasası e39 o zaman da şuanki gibi tüm gençlerin hayalini süslerdi. Şimdi nasul F80 - F82'ler hayal süslüyorsa, o zamanlar da biz sokaklarda kolay kolay bir M3 - M5 gibi performans araçları göremezdik ve e39 kasada görebildiğimiz en hızlı ve lüks araba bu arabaydı. Bir de şuanda bir çok versiyonu gelmiş ve onlarca yeni arabaya ilham vermiş olan e39 angel eyes far tasarımı da dünya'da ilk kez bu arabada kullanılmıştı. Bu bile bir araba için çok sıradan olmak yerine e39 gibi bir efsane olmasına yeterli bir sebeptir aslında. Şuanda gerçekten bir e39 sahibi olabildiğim için o kadar mutluyum ki sizlere anlatamam. Bu kadar yaşlı bir araç alıp da bu kadar çok seveceğime asla inanamazdım, e39 benim için ciddi bir sürpriz oldu.

Bu otomobilde BMW'nin M50B25 vanossuz motoru bulunuyor. Ve bununla beraber BMW şanzımanı da otomobilin yürüyen kısmında! Bu otomobil dışarıdan bir Şahin olarak görünse de performans anlamında Şahinle hiçbir alakası olmayan Tofaş kaportasına oturtulmuş bir BMW gibi! Otomobiller modifiye edilince sürekli son plana atılan veya unutulan fren sistemleri ise bu otomobilde unutulmamış ve aracın gittiği kadar durması da önemli ilkesi doğrultusunda hareket edilerek özel fren sistemi Şahin'e yerleştirilmiş.

Tofaş denilince akla dayanıksız şase gelmesine rağmen bu otomobil sonradan güçlendirilmiş bir şaseye sahip. Bir de otomobilin dış tasarımı iyice elden geçmişken orijinalinde olmayan Sunroof da yapılmak istenmiş ve otomobilin tavanına sonradan bir sunroof açılmış. Jant konusunda ise Tofaş serilerine yakışan jantlardan olan BBS krom renkli jantlar araca takılmış. Arka tarafta ise Mako stop farları bulunuyor ve bunların üstüne çekilmiş şeritli Pako aksesuarı yerleştirilmiş. Otomobilin içine geçtiğimiz zaman ise BMW esintileri devam ediyor! E30'a ait Alpine döşemeli Recaro koltuklar takılmış.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et