Türkiye'deki Tek BMW M3 F81 Touring Projesi

Stage III olan bu dizel canavarı izlerken gözlerinizi alamayacaksınız! Sevgili arkadaşlar bugün kanalımda Türkiye'de ilk ve tek, dünyada da 4 veya 5 adet örneği olan bir aracı sizlerle buluşturuyorum; BMW F81 M3 Touring, üstelik dizel!

BMW'nin nedendir bilinmez ama üretmediği, görenlerin gözünün kaldığı muhteşem bir çalışma olmuş gerçekten. Hot Rod Garage Motorsport ile birlikte yapılmış Meksika mavisi BMW F81 M3 Touring.

Geçen ay Eskişehir’de garajlarına misafir olarak bu 2014 model, F31 kasa kodlu, stationwagon yani touring kasadaki 320d BMW aracımızı neredeyse tamamen parçalara ayrılmış bir şekilde ekranlarınıza getirmiştik. Üzerinden yaklaşık 1 ay geçmesinden sonra, bu sefer onlar Ankara’ya yani bize misafir oldular. Hem de tek parça şekilde. Bu hassas ve ince işçiliklerinden dolayı kendilerini ve  tüm ustalarını tebrik etmek istiyorum.

Video İçeriğimiz

Bu aracın değişen parçalarını, bir M3 dönüşüm projesi yaparken nereleri nasıl değiştirmeniz gerektiğini, maliyetlerini, arabanın egzoz sisteminde ne olduğunu ve otomobilin sürüş dinamiklerini sizlere aktarıyoruz.Çok eğleneceğinizi şimdiden garanti edebilirim.

Videonun Vitaminleri

  • Daha önce üretilmemiş bir araba olduğu için sedan arka tamponunu ve sedan arka çamurluklarını bu stationwagon kasaya takılması
  • Arabanın “OK” gibi durması ve en ufak bir trim sesi gelmemesi
  • Dizel egzozdan elde edilen muhteşem ses ve turbo emme sesi
  • Stage III yazılım ile 280 HP - 500 NM güce ulaşılması

F31 320d Teknik Verileri: Güç: 184 HP - 380 NM / 0-100: 7.5 sn. / Tüketim: 4.5 lt (karma) F31 M3 Dönüşüm Teknik Verileri: Güç: 280 HP - 500 NM / 0-100: 6.1 sn. / Tüketim: 5,7 lt (karma)

F80 M3 Teknik Veriler: Güç: 431 HP - 550 NM / 0-100: 4.1 sn. / Yakıt Tüketimi: 8.8 lt (karma)

Mevcut BMW 3 Serisi Touring’ler (F31 koduyla bilinen), 340i ve 340i xDrive modellerine sahip. Fakat belli ki bu modelleri performansı, bu aracın sahibi için yeterli olmamış. Aslında bu araç ilk olarak F31 Bmw 320d dizel motorlu 3 Serisi Touring imiş sonradan bu araca S55 kodlu bir M3 motoru takılmış. Ve böylece F81 M3 kasasına dönüşümü sağlanmış. BMW tarafından değil de sahibi tarafından ortaya konan bu M3 Touring, stage II modifiyelerine kavuşturulmuş. Ardından çift turbolu sıralı 6 silindirli ve 3.0 litrelik motorundan 530 beygir güç üretebilir hale gelmiş. Bu da aracı opsiyonel Competition Package adlı pakete sahip Bmw M3’lerden bile daha güçlü bir hale getirmiş.

Aracın sahibi bu modifiyelerle de yetinmemiş. Otomobile M4 GTS kaputu ve direksiyon simidi entegre eden araç sahibi, M Performance egzozlarını ve sedanlardaki opsiyonel Competition Package adlı araç paketini de eklemiş. Tüm bu detaylı modifiyeler sonucunda da ortaya adeta bir M3 Touring çıkmış denilebilir.

Araç finalde, eğlenceli, tutkulu ve hızlı bir makinaya dönüşmüş. Üstelik drift tutkunları içinde ideal bir otomobil olmuş. Ayrıca Meksika Mavisi rengiyle de muhteşem bir görüntüye sahip olması araca ayrı bir güzellik katmış. En hızlı yarış arabalarını aratmayan, gücü ve performansıyla da göz kamaştıran kimliğe bürünmüş.

Bugün Türkiye'de tek olan modifiyeli arabalar serimize yeni eklenen araba BMW F81 M3 ile karışınızdaydım. Bmw tarafından F31 320d olarak üretilen bu otomobil dönüşümleri sayesinde yeni bir F81 m3'e dönüştürülmüş. BMW tarafından üretilmeyen bu araç, isteğe bağlı bir şekilde modifiye edilmiş. Her zaman dediğim gibi bmw modifiye için üretilmiş bir otomobil bana göre. Normal tasarımıyla bile göz dolduran bu otomobil, Meksika Mavisi rengi ile göz kamaştırıyor. Sürüş izlenimi ve test sürüşü açısından bu araba gündelik yaşantınızda da kullanabileceğiniz en iyi otomobildir diyebilirim. Sürüş olarak diğer arabalardan farklı bir zevk yaşatan BMW f81 m3 performans açısından da oldukça geliştirilmiş. Bu segmentteki otomobiller arasından yakıt tüketimi açısından çok iyi olduğunu söyleyemem tabiî ki de.

İlerleyen serilerimizde BMW F30'u F81'e dönüştürmeyi düşünüyoruz, yine Türkiye'de tek projelerden olacağına eminim. Otomobil serimizde F30'u görmek istiyorsanız bunu yorumlara yazmanız yeterli. Araba modifiye serimiz son hızı ile devam etmekte, modifiye videolarını bizler çekerken çok keyif alıyoruz, umarım sizler de eğleniyorsunuzdur. Araba inceleme videolarımızda bir sonraki inceleme videosu çekeceğimiz arabayı sizler belirlemek istiyorsanız istediğiniz arabayı yorumlara yazabilirsiniz.

Peki cebinizde 400 Bin TL olsa sizler BMW F81 M3 mü alırsınız yoksa farklı bir otomobil mi? İlerleyen zamanlarda, otomobil inceleme, ilk sürüş, sürüş izlenimi, konusunda, çok daha detaylı videolar çekmeyi planlıyoruz.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

Yeni BMW i4

Yeni BMW i4

Yeni BMW XM

Yeni BMW XM

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et