Efsane Mad Max Ford - Rat Modifiyeli Taunus

Mad Max Ford ile bugün karşınızdayız! Evet, yanlış duymadınız, bu Ford Taunus, modifiyeleri ile tamamen bir Mad Max Taunus olmuş! Neden peki? Onu da sahibinden dinleyelim.

Bir de bizim konuğumuz olan bir Taunus var ki yollarda pek göremeyeceğiniz cinsten! Çılgın, tuhaf, garip, agresif, salaş, karmaşık... Bu nasıl trafikte polisler çevirmiyor mu? Buna benzer cümleleri içinizden geçirebilirsiniz ancak kelimeler kifayetsiz kalıyor çünkü kendisi bir "Rat Style" modifiyeli Taunus!

Rat style, Rat modifiye nedir onu açıklayalım. Sıçan anlamına gelen rat, Almanya'da arka mahallelerde biraz hor kullanılmış yürüyeninde sıkıntı olmayan ama kaporta kısmı pek iyi halde olmayan; çürük, pas, ezik, göçük veyahut kurşun izlerine sahip çılgın vandal bir modifiye stilini simgeliyor.

Asıl Rat modifiyenin tasarım dili bakımsızlıktan gelse de bizim konuğumuz Taunus, konsept amaçlı bakımsız gibi gösterilmiş yoksa araç baştan aşağı bakımlı ve sorunsuz. Yalnızca dış tasarım ve kabinde değişikliğe gidilmiş (değişiklik ki ne değişiklik!) ve bu araçta motor modifiyesi yok. Araç orijinal 1.6 motoruyla yürür durumda. Birçok yarışmada birincilik ödülünü almış olan bu Taunus bir ton emeğin ve sabrın ürünü. Yolda gördüğünüz zaman bu haşin ve gaddar otomobile bir defa dönüp değil onlarca kez dönüp bakıyorsunuz, garipsemeyin bizden söylemesi!

Ford Taunus, ismini Almanya'nın bir vadisinden alıyor ve 1939'da yollara çıkmaya başlıyor. Taunus ülkemizde değer gören ve kitlesi yüksek bir klasik otomobil. Ülkemizde ulaşılabilir bir Amerikan Kası (American Muscle) arabası. Zamanında çok satan kuş serisine rakip bir otomobildi. Günümüzde de satılmaya devam ediyor, temiz kullanılmış bir eski kurt Taunus bulmak biraz zor olsa da çokça restorasyon projesine konu olabiliyor! Taunus, Arjantin'den sonra 1986'da Ford Otosan tarafından Türkiye'de de üretilmeye başlandı. Yerli Mercedes, en iyi yerli gibi sloganlarla döneminde çok sattı çok sevildi ve çok tuttu.

1977 yılında üretilen Taunus'un tutulan 1.6 karbüratörlü yaklaşık 70 beygir üreten benzinli motoru, dönemine göre oldukça sorunsuz ve makul bir seçenekti. 4 ileri manuel vitesle beraber gelmekteydi. Şimdilerde sokaklarda çürümeye bırakılmış versiyonları da olsa birçok seveni tarafından alınıp neredeyse orijinaline yakın şekilde restore edilebiliyorlar. Bu restorasyon sonucu araç orijinal haliyle bile çok dikkat çekici olduğunu bizlere anlatıyor. Aynı zamanda orijinal dışına çıkılarak bu Amerikan Kası Taunus'u daha da kaslı bir hale getirebiliyorlar. Daha çok kuzeni olan Mustang'e benzetilmeye çalışılıyor veya başka çeşit amerikan kaslılarına.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler