En Güçlü Aile Arabası: BMW M340i

En Güçlü Aile Arabası: BMW M340im

Gerçekten dünyanın en iyi aile otomobili mi? Bu soruyu sormanın tek bir açıklaması var. Klasik BMW çizgileriyle birlikte BMW M Performansını yaşarken, kardeşleri arasında ki büyük bagaj hacmiyle de kullanışlılık ve tarz zirvesi yaşatan ender BMW modelinden birisi olması ona bu soruyu sormamızı sağlıyor.

Ayrıca standart olarak sunulan xDrive, yani dört tekerden çekiş sistemine sahip olan M340i Touring, eğlenceli zaman geçirmek istediğinizde arka akslara güç dağılımını da akıllıca yapan bir sistem olarak yine rakiplerinden bir adım daha öne çıkıyor.

Ne Kadar Güçten Bahsediyoruz?

Tıpkı Yeni BMW M modelleri ve Toyota Supra'da da olduğu gibi sıralı altı silindir 3.0 Litre hacimli turbo beslemeli motora sahip olan BMW M340i Touring, günlük kullanım bir 3 Serisi için 1,745 kg ile ağırlığını ciddi anlamda ortaya koyuyor. Bu ağır ve koca gövdesini, hızlı bir M modeline çevirmesini sağlayan motoru ile 374 Beygir güç ve 500 Nm tork üretirken 0'dan 100'e 4,5 saniyede çıkıyor. Elektronik olarak sınırlandırılmış 250 km/s'lik son hızı ile fabrikadan çıkan M340i Touring'i tek vites seçeneği olan sekiz ileri otomatik şanzıman ile sahip olabilirsiniz.

'M' Ne Anlama Geliyor?

Bu safkan bir M3 olmayan en heyecan verici 3 Serisi anlamına gelir. Hatta şu anda satışta olan en hızlı ve en ateşli 3 Serisi Touring olma özelliğini taşıyor. Altı silindirin homurtusu altında M340i Touring ile çocuklarınızı okula bırakma keyfi ise 'M' logosunun özelliklerine dahil değil.

Şimdilik, sadece bir kaç çocuğunuz, bir bisiklet ve sörf tahtanız varsa ihtiyacınız olan tek araç olma potansiyeline sahip bir M340i Touring. Günlük işlerinizi yapacak kadar pratik ve içinizdeki hızlı bir spor otomobil alevinizi söndürmek için ilanlarda ikinci bir otomobil arama ihtiyacını da ortadan kaldıracak kadar zevkli.

Başka Neler Var?

M340i, daha sert ve 10 mm daha düşük süspansiyon, daha büyük frenler ve arkada elektronik olarak çalışan kilitli diferansiyel içeren M Sport uygulaması ile diğer 3 Serilerine göre daha gergin ve daha hassas hissettiriyor. Tüm bunlara rağmen lükslerinden ise taviz vermiyor. Boyutsal olarak doksanların 5 Serisi kadar büyük olmasına karşın günümüz 5 Serilerinde sunulan teknolojiler ile dolup taşıyor.

Tek Başına Vakit Geçirmek İstediğinizde

M340i Touring böyle zamanlarda da çok başarılıdır. Standart olarak sunulan xDrive, kendini otomatik olarak ayarlayan gevşetilmiş stabilite kontrolü sayesinde ufak yaramazlıklarınıza izin veriyor. Ancak karlarla kaplı bir yolda bu tavizin başınızı belaya sokma olasılığı da hiç de az değil.

Daha Fazla Pratiklik

Yetişkin insanlar için gayet yeterli olan arka alan, çocuklar için fazlasıyla geniş. Her ne kadar Touring olmasını sağlayan steyşın kasa formu, bagaj hacminde sedan kardeşlerine göre avantaja sahip olsa da bir Ford Focus Station'dan daha ufak bir bagaja sahip olduğunu itiraf etmeliyiz. Bütününden bağımsız olarak açılabilen arka bagaj kapağı camı, ellerinizde market poşetleri varken koca bagaj kapağı ile uğraşmadan camdan içeriye ulaşmanızı sağlıyor.

Sonuç Olarak

Standart bir M3 ya da 3 Serisi sedan sahibi olmak yerine 1,7 ton ağırlığında bir steyşın vagona sahip olma fikri gerçekten kulağa hoş geliyor. Sunduğu geniş ve büyük bagaj hacmi ve sıralı altı silindir bir M Performans BMW motoru ile farklı olmanın yanında ihtiyaçlarınıza da hitap eden M340i Touring insanın aklını çelmeye yetiyor.

€62,679 olan fiyatıyla Avrupa'da satışta olan M340i Touring, ülkemizdeki kur oranı ve vergi sistemi sonucu ona sahip olmak için milyon liralara yaklaşan bedelini ödemeniz gerekiyor.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

Yeni BMW i4

Yeni BMW i4

Yeni BMW XM

Yeni BMW XM

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et