Elektrikli Prens BMW i8

Elektrikli Prens BMW i8

BMW'nin son yıllarda attığı en radikal adımlardan biri kesinlikle i8 modeli idi. i8, gerek marka, gerekse otomobil dünyası için bir adım taşı oldu. Model ile ilk olarak 2009 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı'nda tanıştık; fuarda konsepti bütün dikkati üstüne toplayan i8, bu yoğun ilgi sonucu geliştirilmeye ve yollar için hazırlanmaya son gaz devam etti.

BMW Vision EfficientDynamics konsepti ile lanse edilen BMW i8 aynı isim ile 2011 yılında önce Almanya'da, sonrasında büyük pazarlara sahip olan Amerika ve Japonya gibi ülkelerin fuarlarında yer buldu. 2012 yılında bir adım daha atan marka konsept i8 Spyder modelini lanse etti. Richard Kim'in elinden çıkan tasarım, Pekin'de düzenlenen Auto China Fuarında yılın konsept aracı seçildi. Başlarda İtalyan araçlarının tasarımlarına benzetilerek BMW severlerin bir kısmından tepki gören tasarım, aslında i8'in atası M1'e bir saygı duruşuydu.

Heyecanla beklenen seri üretim modelin dünya prömiyeri 2013 yılında, vatanı olan Almanya'da; IAA Otomobil Fuarı'nda yapıldı, beraberinde tanıtılan İ3 modeli ile birlikte markanın yeni bir başlangıç yaptığı net olarak görülüyordu.

BMW i8 modelinde yıllarının mühendisliğini zorlamış, adeta örnek niteliğinde bir araç çıkartmıştı. i8'de sürüş zevkini maksimuma çıkarmak ve aracın dengesinde mükemmeli yakalamak adına, aks yükü dağılımı tam olarak 50:50 biçimde ayarlandı. BMW Mühendisleri bu sonucu elde etmek için karbon fiber takviyeli plastik ve alüminyum kullandılar, model bu sayede hem elektrik motoru destekli bir araç için çok daha hafif, hem de çok daha dayanıklı olacaktı. 1500kg olan i8'in elektrik bataryası da merkeze yerleştirilince, ağırlık merkezi yere daha yakın hale geldi.

Aracın her noktasında bulunan minimalist detaylar belli ki motora da yansımıştı. 1500cc hacmindeki motor ilk bakışta çok performans vaat etmiyor gibi görünse de, elektrik motoru da işin içine dahil olduğunda, açığa 374 beygir güç ve 570nm tork çıkıyordu. Aracın 4 tekerlekten çekiş sistemi ve 6 ileri otomatik şanzımanın da eşliğinde, i8 0-100km/h hızlanmasını 4.4 saniyede tamamlayabiliyordu.

2014 yılının Haziran ayına gelindiğinde araçlar sahiplerine teslim ediliyordu. 1.5lt 3 silindirli motoru ile Türkiye gibi motor hacmine göre vergilendirme yapan ülkelerde çokça rağbet gören araç, ülkemizde ilk yıl 110 adet sattı. Sınıfı için rekor niteliğinde elde edilen bu başarı sonraki yıllarda da sürdü.

Yıllar 2018'i gösterdiğinde BMW çok uzun süre önce tanıttığı roadster konseptini üretime koyuyordu, makyajla birlikte gelen bu yeni seçenek araca artı ve eksi özellikler katmıştı. Tavan mekanizmasından dolayı iptal olan arka koltuklar aracı 2 kişilik hale sokarken araca 100 litre daha yükleme hacmi kazandırarak yükleme hacmini 254 litreye çıkarmış. Bu sistemle araca eklenen 60 kilo ağırlığın diyeti 12 beygir fazla güçle yapılarak, i8'in 0-100 değeri 4.2sn olarak güncellenmişti.

Bir Araca Veda

BMW 6 yıl sonra modele veda zamanının geldiğine karar vermişti: 2014 yılından bu yana model 20.500 adet civarında satış rakamlarına ulaştı. i8 jübilesini ilk ve son kez üretilen Portimao Mavisi gibi 18 farklı özel renkle yaptı. Marka ve otomobil sektörü için bir vizyon ürünü niteliğinde başlayan model, bir efsane olarak veda etti. Bu aslına bakılırsa bir aracın ölüşü fakat bir efsanenin doğuşuydu...

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

Yeni BMW i4

Yeni BMW i4

Yeni BMW XM

Yeni BMW XM

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et