BMW 2 Serisi Gran Coupe | BMW İnceleme ve Test Sürüşü

BMW 2 Serisi, yeni modeli olan BMW 2 Gran Coupe ile adeta hayatımıza bomba gibi düştü diyebilirim! Peki BMW fiyat olarak gerçekten bu parayı hakediyor mu? Sıfır araba fiyatları nereye gidiyor? BMW 3 Serisi'ne rakip olabilir mi?

Bu videoyu çekmeden, inceleme yapmadan önce bu yeni BMW 2 Serisi ile ilgili ne ile karşılaşacağıma dair fazla bir fikrim yoktu fakat çektikten sonra anladım ki bu arabayı yollarda bol bol göreceğiz. Genel olarak muhtemelen BMW 218i daha fazla karşımıza çıkacak olsa da bugünkü konuğumuz BMW 216d de diğer seçenek olarak pek de azınlıkta kalmayacak gibi.

BMW 2 Gran Coupe, Yeni 2 Serisi Sedan, şu anda lüks sınıf içinde en alınası sedan olarak fiyat ve performans olarak yer alıyor diyebilirim. 4 kapılı, çerçevesiz camlı, 4.5 metre üzerinde uzunluğa sahip ve fiyat aralığı da 330 binlerden başlıyor! 3 Serisi'ne rakip olabilecek donanım ve boyutlara sahip bu 2020 BMW 2 Serisi Gran Coupe, fiyat olarak da abisine göre 70-80 bin TL daha uygun görünüyor.

Aslında pratikte de yeni BMW 3 Serisi'nden de ayrılan bu BMW 2, alışıla gelmişin aksine hem enine yerleştirilmiş motor hem de önden çekiş sistemi ile diğer rakiplerinden ayrılıyor. Bu tasarım daha düşük maliyet, daha fazla alan ve pratiklik sağlarken, öte yandan da sürüş zevkinden ister istemez ödün veriyor.

Yeni BMW 2 Serisi Gran Coupe Neye Benziyor?

Şöyle dışarıdan ilk bakışımızda araba bizlere lüks ve birinci sınıf izlenimi uyandırıyor, peki bu hissiyat gerçekliği karşılıyor mu? Bu sefer abartılı ve şekilsiz büyük ızgarası olmasa da, göreceli olarak büyük ve agresif yeni stil ızgara, bi-led tasarım harikası farlar ve coupe formu ile gerekten 8 Gran Coupe aracının ufak hali gibi karşımıza dikiliyor! Şöyle bir etrafında döndüğümüz zaman da muhteşem panoramik tavanı ile adeta akıp giden tavan ve arkasına geldiğimizde de bir fastback popo.

Evet, tasarım bence gerçekten çok çok başarılı. Aslında biraz yeni BMW 3 Serisi GT’yi andırsa da, detaylara girdiğimizde oldukça farklı bir yapıya sahip olduğunu hemen yeniden idrak edebiliyoruz. 2 Series, yüksek ve güçlü omuz çizgisi, tok arkası, L şeklindeki 3 boyutlu farları ile 3 serisi GT’yi gerçekten susuz bırakabilir!

Yeni 2 Serisi'nin Boyutları Nasıl?

4.526 mm uzunluk (Yeni Mercedes A Sedan'a göre 2 cm kadar daha kısa), 2.670 mm'lik iz genişliği ve bu sefer A Sedan’dan daha geniş olarak 1.800 mm genişliği ve 430 litre ile daha geniş bagaj hacmi oldukça yeterli görünüyor.

Yakıt tüketimi ise bu 216d Gran Coupe aracın 5 lt/100 km’nin altına bile inebiliyor. 1.5 litre hacimli, 3 silindirli motoru 116HP ve 270 NM tork üretebiliyor. Maalesef 0-100 değeri ise 10 saniyenin hemen üstünde 10.3 sn sonuçla.

Aracın kabinine girdiğimiz anda ise lüks hissiyatımıza tekrar kavuşuyoruz diyebilirim. 3 Serisi'ne göre biraz daha dar ve sıkışık hissetse de, donanım ve kalite olarak hiç de aşağı kaldığını söyleyemeyiz. Aynı zamanda sürüş pozisyonu ise tam nokta atışı olmuş! Yine sürücü odaklı, yine tam fonksiyonel. Daha geniş ön koltuklar, recaro markasının sizi saran muhteşem formu ve çok şık döşemeleri ile gerçekten hem konfor hem de görsel şöleni bir arada sunuyor.

Direksiyon olarak da en üst kalite kullanılan deri döşeme, alüminyum tuş takımları, şık vites topuzu, 3 Serisi ile benzer tuş takımı ve konumlandırmaları da yine oldukça şık duruyor. Bu yeni 2 Serisi Gran Coupe'de üretilen 5 farklı motor seçeneği mevcut, 218i, 216d, 220d, 228i ve M235i şeklinde dizel ve benzinli olarak ayrılan motorların, ülkemize girenleri BMW 218i Gran Coupe ve 216d Gran Coupe modelleri oluyor.

Aracı kullanmak ne kadar keyifli peki? Aslına bakarsanız araç artık arkadan itişli olmadığı için, birazcık sürüş zevkimiz törpülenmiş diyebiliriz. M spor süspansiyon iptali yapılarak ülkemize geldiği için, konfor konusunda pek bir endişe taşımanıza sebep kalmıyor, 18 jantlar takılı olsa bile.

Tabi sürüşünüzü sertleştirdikçe, arkada itişi de arayacağınız muhakkak bir gerçek! Yolcular için ise arkada yeterli diz mesafesi ve baş mesafesi sağlanıyor fakat arkada 3. kişiye maalesef pek yaşam alanı da bulunmuyor.

Benim fikrim, bu araç genel olarak, tasarımsal ve dış görünüş artı kabin ve malzeme kalitesi olarak rahatlıkla 8 puanı hak ediyor fakat yüksek fiyatlı oluşu ve 2. elde de aşırı fiyatlara satılıyor oluşu, BMW 2 Serisi'nin fiyat unsurları, sıfır BMW fiyatları, 2 Gran Coupe'nin fiyatı derken, 1 puan kırmama sebep oluyor ve sonuçta 7 alıyor.

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

Yeni BMW i4

Yeni BMW i4

Yeni BMW XM

Yeni BMW XM

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us