Hızlı Mı Hızlı 520i Yapıyoruz!

Rize'den benim Youtube kanalımı sıkı biçimde takip eden Furkan bey (kendisi bunu söyledi tabi oradan biliyorum. benim videolarımı izleyerek kendisine bir BMW e39 almış, öncelikle bunun bir altını çizelim :) Yani burada bir BMW e39 'u da gururla, klas bir biçimde yollara kazandırabildiğim için çok mutlu oldum. Bu arabayı alırken arabanın "çakal" itibarını mümkün olduğunca yukarıları taşıyarak, herkesin saygı ile bakabileceği bir araba haline sokmak hedefli almıştım kendi BMW 540i aracımı. Bu süreç sonucunda da sanıyorum ki bunu başarabildiğimize inanıyorum, sizin de görüşlerinizi merak ediyorum açıkçası, yorumlara yazarsanız çok memnun olurum.

BMW e39 520i aracını Rize'den Ankara'ya gönderme macerası ise olayın ikinci adımını yansıtıyor. Telefonda konuştuğumuzda "Abi senden ötürü e39 aldım ve senin Protech Bosch Service'de yaptığın başarılı işlemleri ve arabanın çok sağlıklı hale gelişini gördüğüm için de yine arabamı da bu sebeple Protech'e göndermeye karar verdim ve burada kendisini bir BMW e39 530i stroker yapmak üzere anlaştık" cümlesi bu durumu özetlememize yetecektir.

Burada yapacağımız tüm işlemler arkadaşlar orijinal BMW parçaları kullanılarak, adım adım işlenecek. Yani motorun ilk açılışından tutun da, içerisinde değişecek BMW parçalarına, eskiler ile yenilerin yan yana konulmasına kadar tüm süreç, eğrisi ile doğrusu ile ekranlarımızda olacak. BMW parçalarının zaman zaman çok zor bulunuyor olması bu projedeki en büyük zorlukların başında geliyordu. Genel olarak bmw 528 parçalarından faydalanılarak zaman zaman e36 M3 parçalarına kadar, uygun parçaları uygun şekilde uygun yerlere birleştirerek BMW 520i' yi artık bir bmw 530i'i kesinlikle geçecek ve bir 540i kovalar hale getirmek hedefi ile kolları sıvadık.

E39 parçalarının yanı sıra arabanın yürüyeni ve alt takımları da tamamen değiştirildi. Hepsi yepyeni e39 parçaları ile tek tek kayıt altına alınan süreçlerde, BMW'nin yol tutuşu da gerçekten ciddi anlamda performanslı bir hale geldi. E39 şanzıman ve tribünlerine kadar yapılan müdahalelerde headers ve egzoz sistemi de yenilenerek arabanın nefes alış ve nefes verişi çok daha güçlü ve dinamik hale getirildi. Böylece iyi bir nefes alabilen e39, egzoz sistemi sonrası da çok iyi şekilde nefes verir hale geldi.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et