Ford Ranger vs Mitsubishi L200 vs Grand Cherokee | Off Road

Off Road Savaşları, Ford Ranger vs. Mitsubishi L200 vs. Nissan Navara vs. Grand Cherokee ile başlıyor. Bugün Ankara’nın etkin ve canlı off road kulüplerinden birisi olan "Ankara Off Road" ekibi ile araziye çıktık, çamura bulandık, arabaları gömdük, toprak alanda kalkış yarışı yaptık ve bu arazi araçlarını, pikapları birbirlerine bağlayarak aksi yöne doğru çektirerek bir güç savaşı içine soktuk!

"Tug of War", Yani anlayacağınız off road deneyiminin dibine vurarak, off road severleri çok çok memnun ettik! Off road bizden sorulur diyebilir miyiz ki?

4x4 ve Pikap denilince akla en çok gelen isimlerden olan Ford Ranger, Mitsubishi L200, Mercedes-Benz X Class ve Volkswagen Amarok'dan Ranger ve L200'ü masaya yatıralım. Özellikle modifiye konusunda sanırım Ford Ranger ve Nissan Navara bir adım önde.

Modifiyeli olarak en çok gördüğümüz araçlar. Ülkemizde en çok tercih edilen arazi araçları arasında olan L200 ve Ranger, piyasası oldukça güçlü iki pickup, tabii 4x4 Amarok off road kabiliyetlerini de unutmamak lazım, VW de iddialı. Minik yıldız, Lada Niva da bunlara kafa tutmaya çalışıyor!

Ford Ranger

Ford Ranger, arazi araçları ve pickup (pikap) kategorisinde en çok tanınan araç olabilir. İlgisi olmayan insanlara arazi araçları deyince akıllarına ilk Ford Ranger gelmesi çok büyük olasılık. Ranger; donanımları, performansı, hızlı piyasası ve geçmiş modelleri nedeniyle en çok tercih edilen pickuplardan bir tanesi.

Agresif bakışı ve modifikasyona oldukça açık dış tasarımıyla her türlü kitleye hitap edebiliyor.  Öyle ki şehir içi kullanım için bile satın alanlar mevcut. Kaput altında 2.2L 160 beygir güç ve 385 NM tork üreten yeni nesil Euro 6 turbo dizel motoruyla bizleri karşılıyor. 200 HP'lik turbo dizel motor sadece Ford Ranger Wildtrack donanımıyla satılıyor. 4x2 ve 4x4 çekiş sistemleri opsiyonel olarak değişebiliyor.

Tabii pickup deyince dağa taşa tırmanması için en önemli noktalardan bir tanesi de yaklaşma ve uzaklaşma açıları. Zeminden 237 mm yüksek olan Ranger'in yaklaşma açısı 28, karın açısı 25, uzaklaşma açısı 28 derece.

Yaklaşma açısında X Class, Amarok'la aynı değere sahipken Lada Niva'dan ise daha az bir değere sahip. Uzaklaşma açısında ise Ranger, X Class ve Amarok'tan daha yüksek değere sahipken yine Lada Niva tasarım dilinden dolayı çok daha yüksek bir uzaklaşma açısına sahip.

Mitsubishi L200

Mitsubishi L200, 1978'den beri bütün kasalarıyla arazi araçları konusu açılınca masada hakimiyet kuran bir seri. Ranger'la aynı şekilde piyasaya tutunan L200'ü dağda taşta yürüten makine ise 2.3 L, 150 beygir ve 400 NM tork üreten yeni nesil bir turbo dizel motor. 4x4 çekiş sistemi ve 6 ileri otomatik şanzıman da bu aracı yürüten temel parçalardan.

Her geçen modelinde daha da sportif görünüm kazanan Mitsubishi L200, son kasasıyla herkese kafa tutacak bir tasarıma sahip. L200 de Ranger Wildtrack'deki sürüş asistanlarına sahip ancak donanım farkı ücretini vererek sahip olabiliyorsunuz.

İç mekanda ise Mitsubishi L200'ün multimedya ekranı ve arazi oyuncakları bizi karşılıyor. Arazi modları, diferansiyel kilidi ve yokuş iniş-çıkış destek sistemi gibi bulunduğunuz zemine göre aracı hazırlayabileceğiniz donanımları size sunuyor.

İç mekanda kendini yenileyen eksiklerini tamamlayan Mitsubishi L200, sınıfındakilerle aynı kaliteye sahip. Yine sınıfındaki rakipler gibi iç tasarımda sert plastikler kullanılmış. Krom ve parlak siyah detaylar kullanılarak iç mekanda kaliteli bir hissiyat oluşturulmaya çalışılmış.

L200'de açılara gelecek olursak, yerden 205 mm yüksek olan L200'ün yaklaşma açısı 30, karın açısı 24, uzaklaşma açısı 22 derece. Yaklaşma açısında Ranger'ı geçse de Lada Niva'ya yetişmiş değil. Uzaklaşma açısında Ranger'ın gerisinde kalıyor ama Lada Niva'yı geride bırakıyor.

Nissan Navara

Nissan Navara ise yeni facelift modeli ile birlikte gerçekten yakışıklılık açısından bu ikilinin belki de bir adım ötesinde. Navara en azından aksesuarlı yakışıklılık konusunda kesinlikle önde!

Doğal bir güzelliğe sahip Nissan Navara, güç olarak da rakiplerinden aşağı kalmıyor. Özellikle bu videoda izleyeceğiniz çekişmelerde yani "tug of war" mücadelesinde, yüksek tork gücü ile oldukça fazla terletiyor rakiplerini. "Nissan Navara mı yoksa Mitsubishi L200 mü?" derseniz, bir de Amerikan Grand Cherokee' ye karşı görün deriz. Navara, Grand Cherokee Amerikan arazi aracını adeta aldı ve eve götürdü! Nissan Navara'nın off road kabiliyetleri de su götürmez sanıyoruz ki.

Comments powered by CComment

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

Yeni Nissan Ariya

Yeni Nissan Ariya

Yeni Ford Ranger

Yeni Ford Ranger

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et