En Az 30 Bin Liralık Masraf Çıktı

Naaaassılsınız Rhino Ailesi, Kanalıma Hoş Geldiniz!

Evet, hepimizin gerçekten yakından takip ettiği bu 540i serisinde bu sefer, hiç baktırmadan, yine söze güvenerek aldığımız BMW e39 aracımızın başımıza ne dertler açmak üzere olduğunu, hatta eksper yapıldıktan sonra direk olarak açtığını birlikte izleyeceğiz maalesef. Aracın daha ilk dakikasında eksper arkadaşın bizi uyarması ile başlayan video, tam 45 dakika boyunca farklı alanlarda çıkan, ekspertiz aşamasında gözden kaçmayan ve detaylı ekspertiz sonucunda tespit edilen problemlerle dolu yine.

Yani eğer biz düşük bir paket ile aracımızı kontrol ettirme noktasında olsaydık ekspere gittiğimiz zaman, bir çok farklı hata ve arızaya baktıramadan, eksperden arabanın nispeten fena olmadığı kanısı ile ayrılabilirdik! Ancak neyse ki Dynobil'in full paketini alarak çok detaylı bir kontrol yaptık ve gözümüzden kaçan bir şey olmadı, yani öyle umuyoruz en azından. BMW e39 (bmw 540i - M5 dönüşüm) Projesine Başlamak için, biliyorsunuz İstanbul'dan bir takipçim olan Uğur beyden almıştım BMW arabamızı ve kendisi de arabanın çok iyi restore edildiğini, A'dan Z'ye orijinal bmw parçaları ile değiştiğini söylemişti. Aslına bakarsanız kendisi de o şekilde biliyordu, buradan da belirtmek isterim ki Uğur bey hakkında hiçbir eleştirim yok ve kabul etmiyorum.

Bu bmw e39 540i nin tüm problemleri Uğur beye masraf yaptırıp, sürekli aracın bir taraflarını eksik bırakan usta ve servisleredir. bizim bmw 540i projemiz için öncelikle arabayı şöyle bi sağlıkla yürütmemiz ve sonrasında da projeye geçmemiz gerekiyordu, ben de bu sebeple ilk olarak e39 bmw'nin eksiklerini tespit etmeye yöneldim ve Dynobil ekspertiz işlemlerine götürdüm arabamızı. Burada çok detaylı bir incelemeden sonra BMW'nin oldukça fazla yağ sorunu, parça sorunu, elektrik sorunu olduğunu keşfettik. Bu aşamadan sonra artık işler ekspertiz işinden çıkıyor ve Tamirat Tadilat işine giriyor. Neden derseniz, daha önceki bölümlerde de ustamızla yaptığımız çalışmaları biliyorsunuz, bu bmw e39 540i' de de aynı çalışmalara ihtiyaç duyacak gibiyiz.

Bakalım tamirat ve tadilat bölümlerinde bize çıkacak olan maliyet ne kadar olacak, hep birlikte ileriki videolarda bunu da göreceğiz wheelerdealers dizisini hepimiz biliyoruz, özellikle yaşı biraz daha büyük olanlar tamirat tadilat bölümlerine adeta bağımlı olmuş durumdalar diyebiliriz sanırım yanlış olmaz. Bizler de kendi çapımızda, kendi imkanlarımız ile, Avrupa'nın şehirlerinde gezerek parçaları toplama imkanına sahip olamadan tabi ki.

Bu seriyi canlandırmaya ve elimizden geldiğince sizlere keyifli anlar yaşatmaya çalışıyoruz. Tamirat tadilat benim özellikle kalbimde ciddi bir yer tutar, sizin de bakıma ve ilgiye muhtaç bir aracınız var ise her zaman bana ulaşabilirsiniz YORUM kısmından, uygun olduğu takdirde sizlere geri dönüşlerde bulunuyoruz bizler de her zaman.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et