Basit Bir Hata Sandık, Motoru İndirdik

Naaaaaassılsınız Rhino Ailesi, Ben Sertaç KEMİKSİZ, Kanalıma Hoş Geldiniz.

Sevgili arkadaşlar Tamirat Tadilat çekimlerimizin Audi TT serisinde 2. bölüme geldik ve tamirat tadilat 2. bölüm oldukça kanlı geçti diyebilirim sizlere.

Öncelikle Gökhan bey ile ilk konuştuğumuzda hatırlarsanız arabada "ufak yağ kaçakları" var demişti, kendisi de bu şekilde bir tamirat ve tadilat yapacağımızı düşünüyordu ANCAK biz arabayı ilk bölümün sonunda tamirat için havaya kaldırdığımız anda gördük ki durum oldukça farklı.. Araba tamamen bir yağ ve su şelalesine dönmüş, arabanın içinden bütün sıvılar adeta dışarıya fışkırır hale gelmişti yağ kaçaklarının yanı sıra.. Tamirat tadilat işinde ilk önceliğimiz biliyorsunuz ki her zaman yağ kaçaklarını bulmak ve sıfırlamak oluyor, bu Audi TT için de aynı şekilde bir tamirat ve tadilat süreci işliyoruz bu sebeple. Burada tek fark bizim bütçemizin sadece 5.000 TL olmasıydı.

Kendi Audi tamiratımızda bir bütçe sınırımız olmaması bizim çok daha hızlı ve rahat hareket etmemizi sağlarken, şu anki Audi TT tamiratımızda bizim oldukça elimizi ve kolumuzu bağlıyor duruma getiriyor açıkçası. Zamların ve enflasyonların böyle tavan yaptığı bir piyasada, Audi gibi bir aracı bu fiyatlara toplayabilme imkanımız tahmin ettiğiniz gibi oldukça düşük bir ihtimal ama bizler de bu Audi tamiratında bütçemiz dahilinde kalmaya çalışıyoruz.

270 HP gücündeki Audi TT, 200 bin km sonrasında bir sandık motor ile yenilenmiş ve bu motor da şuanda 90 bin km yol yapmış. ancak motorun sıfır olduğunu düşünen takipçimiz Gökhan bey, Audi' nin motorunun durumlarını gördüğü zaman oldukça endişeye kapıldı. Biz de bu problemleri elimizden gelen en düşük bütçe ve orijinal Audi malzemeleri ile halletmek için elimizden gelen tüm desteği kendisine veriyoruz. Umuyoruz ki 1 veya 2 bölüm sonrasında Audi aracı, eskisinden çok daha iyi durumda ve gizli sorunları da ortadan kalkmış olarak sahalara dönecek. Yapmak istediğimiz işleri de bir sıralayalım bu Audi TT için;

1-) motor yağ ve sıvı kaçaklarının onarımı

2-) koltukların aşınmış derilerine çözümler bulmak

3-) çatlamış ve boyası kötü halde olan jantları sıfırlatmak

4-) mümkünse aracın panjurunu TTS ile değiştirmek

5-) arabanın şöyle güzel bir kuaförünü, detaylı temizliğini yapmak..

Wheeler Dealers dizisini hepimiz biliyoruz, özellikle yaşı biraz daha büyük olanlar wheeler dealers bölümlerine adeta bağımlı olmuş durumdalar diyebiliriz sanırım yanlış olmaz. Bizler de kendi çapımızda, kendi imkanlarımız ile, Avrupanın şehirlerinde gezerek parçaları toplama imkanına sahip olamadan tabi ki bu seriyi canlandırmaya ve elimizden geldiğince sizlere keyifli anlar yaşatmaya çalışıyoruz.

Wheeler Dealers benim özellikle kalbimde ciddi bir yer tutar, Aydoğan usta da bu konuda oldukça hevesli olunca, ortaya da beğeneceğinizi umduğumuz videolar çıkıyor gibi.. Umarım bizim tamirat tadilat serimiz, yani wheeler dealers programımız da uzun zaman devam eder ve sizler de beğeni ile izlersiniz. Sizin de bakıma ve ilgiye muhtaç bir aracınız var ise her zaman bana ulaşabilirsiniz YORUM kısmından, uygun olduğu takdirde sizlere geri dönüşlerde bulunuyoruz bizler de her zaman.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et