540i İçin Motor ve Şanzıman Sorunları Bitecek Mi?

Naaaaaassılsınız Rhino Ailesi, Ben Sertaç KEMİKSİZ, Kanalıma Hoş Geldiniz

Biliyorsunuz ki tertemiz ve revize görmüş düşüncesi ile almış olduğum BMW e39 540i aracım, tabi 2000 model, hiç de beklediğimiz gibi gitmemişti. Tabi hepimiz biliyoruz BMW ye ilk sahibi biner, sonrasında da BMW diğer sahiplerine biner kafasını, hah işte biz bu kafayı yakalıyoruz.

Arabamızı e39 M5'e de dönüştürme peşindeyiz ama önce şu işlerimiz bir bitsin, arabamız bir sağlam yürüyen hale gelsin istiyoruz. Bu bölümde arkadaşlar E39 için motoru daha detaylı şekilde inceliyor ve olayın derinlerine doğru iniyoruz. Biliyorsunuz e39 bir V8 motora sahip, bu sebeple beyin kontrollerini yaptıktan sonra, yavaş yavaş tespitlere girmeye başlıyoruz. Şimdi ilk olarak e39 un buji ve ateşleme sistemine bakıyoruz, diagnos sonrasında. Bujilerin durumunu videoda sizler de göreceksiniz, yine yan sanayi uygulamalar yapılmış, yine buralardan bazı kablolama sıkıntıları ve soket sıkıntıları e39 un ateşlemesini zayıflatmış. Aslında bizler burada motor yatağı içinde biraz yağ olmasını bekledik ama neyse ki e39 burada böyle bir sıkıntı yaratmamış.

Hayreeeet! İlerlediğimiz zaman ise şanzımana doğru yol alıyoruz, tabi öncesinde aracın yağ kartelini söküyoruz ve içinden çıkanlara baktığımız e39 bizim nutkumuzun tutulmasına yol açıyor! İçinden çıkan dayson silikon ve metal parçaları, neden e39 un Tofaş'a karşı düşük performans gösterdiğinin bir kanıtı gibi oluyor adeta.

Şanzıman kısmına ilerlediğimizde ise Tamirat Tadilat konularının dibine inmiş oluyoruz. Evet, şanzıman kartelini de açtığımızda içinde biriken tortuların, tamirat tadilat ile ne kadar alakalı olduğunu, kullanılan yağların nasıl başarısız olduğunu, ne kadar tortu bıraktığını, akışkanlığının ne kadar azaldığını gibi konuları tamirat tadilat olarak inceliyoruz. Buralarda tamir edilmesi oldukça zor sorunlar, araba tamiri ile ilgili bi tık detaylı bilgileri bulabileceksiniz. Evet, o zaman e39 540i için tamirat tadilat serimize başlamaya ne dersiniz!?

Tamirat tadilat serimizin e39 540i bölümleri ise Nata Vega Protech Bosch Car service bünyesinde ve onların uzmanlığı altında çekilmiştir tamamen. Tamirat Tadilat konularında uzman bir ekiple çalışıyor olmak, Alman disiplini ve zamanlaması ile işlerimizi olması gerektiği sürede tamamlamış olmak, tamirat tadilat serilerinin daha düzenli ve keyifli geçmesini sağladı kesinlikle, en azından bizim adımıza çok daha az yorucu oldu. Tıpkı 30-40-50' li yaşlardan olanların İngiltere'deki programı wheeler dealers dizisini hepimiz biliyoruz, özellikle yaşı biraz daha büyük olanlar wheeler dealers bölümlerine adeta bağımlı olmuş durumdalar diyebiliriz sanırım yanlış olmaz.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et