BMW M3 Dönüşüm İçin Dev Ferrada Jantlar

BMW M3 dönüşümde en son parçaya geldik. Bütün bir yapım aşaması bu jantların sığıp sığmayacağını hesaplamak ile geçti, bakalım sonuçta bir çoğunuzun dediği gibi ben mi yanıldım yoksa sizleri mi? 

Genellikle takipçilerimden gördüğüm kadarıyla, sizler jant modelleri haricinde ebat olarak araçlarınızda 19 jantlar ve lastiklerde ise ölçü olarak standart modifiye lastikler tercih ediyorsunuz. Benim proje arabam BMW 320i de ise jantları, jant lastik takımlarını, kışlık olsa bile, 20 ölçülerde kullanıyorum ve lastik markaları olarak da genellikle Michelin lastik veya Pirelli lastik tercih ediyorum. 

Lastiklerimin ebatları ise bildiğiniz gibi hem yazlık hem kışlık mümkün olduğunca kalın oluyor. Lastik fiyatlarına gelirsek maalesef tanesi 2 ila 2.500 TL civarına geliyor Pireli Pzero lastiklerin. Tabi Michelin lastikler de hemen hemen aynı para. Hatta bir Rhino Sözü Der Ki; Ne kadar sığıyorsa o kadar lastik koyarım! 

Buradan hareketle yine BMW 320i arabama, ön ve arka lastiklerimizi jantlarımız ile doğru orantılı bir biçimde ebatlamaya çalıştım. Standart bir çamurluğa sahip olan BMW G20 - BMW320i aracıma muhtemelen takabileceğim en kalın lastiği bu videoda takmış bulunuyorum. Ve hiç çıkma lastik de asla kullanmıyorum. Biliyorsunuz araba lastikleri yolla bağlantımızı sağlayan en önemli parçalardır. Sizlere jantların markasını iletmeden önce; geçen seferki projemizde bizlere sponsor olan Vossen jant markasının, bu projeye de sponsor oldu aslına bakarsanız ama malum salgın sebebi ile, sizleri çok daha fazla bekletmemek adına şimdilik askıya aldık bu iş birliğini. Onun harcinde BBS ve ADV1 markaları da, hatta Enkei ile de olumlu görüşmelerimiz oldu fakat model beğenemedik, anlaşma aşamasına geldik. İnşallah bu süreci atlattığımızda, BMW G80 dönüşüm projemizde yine TR’ de bulunmayan bir jant modeli ve ölçüsü ile karşınızda olacağım. 

BMW 320i aracımda modifiye ederek taktığımız jant ebatlarını ileteyim: önler 9x20 ve arkalar ise 10x20 şeklinde. Bu jant setini alalı baya bir zaman olmuştu, aslında RS4 projemin kışlık jantları olarak almıştım fakat takmak bir türlü kısmet olmamıştı, ne diyelim Audi için aldığımız jantlar, hem de kışlık set jantlar, BMW’ ye kısmet oldu. Yeni çelik Jant, araca tam olarak agresif oturmadığı içn, jantlarımızı taktıktan sonra, FGSpacer (spacer sponsorumuz) tarafından gönderilen 13mm lik spacerları denedik. Aslında bunları arka jantlar için istememiştim fakat, hazır elimiz değmişken bunları önce bir arka jantlar için denedim. Tabiri caizse biraz çakala doğru kaçtığını gözlemleyince şimdilik arkalara takmaktan vazgeçerek, ilk siparişimizdeki gibi ön janta uyguladık sadece. Bu sayede ön çamurlukta lastikler jantlar ile bir uyum içinde, çamurluk hizasına yerleştiler ve görüntü de oldukça tok ve başarılı oldu kanımca. 

Jantlarımız da Inforged markasının orijinal jantlarıdır, onu da belirtmeyi unutmayalım. Modifiye araba jant konusunda orijinal jantları her zaman tercih ediyorum, bunun tabi ki birçok farklı sebebi var. Özellikle oto lastik konularına da dikkat etmek lazım. Doğan Kabak arkadaşımızda da biliyorsunuz bir BMW M3 bulunuyor ve o da orijinal BBS jant kullanıyor 4 mevsim lastikleri ile. Öncelikle dış görünüş ve sağlamlık tercih sebebim oluyor. TR’ de bulunmayan modelleri ve aracıma uygun özel ölçüleri de yaptırabilmem ise hemen sonraki sebeplerden.  

Dilerseniz biraz OEM vs Replika jant konusuna da değinelim kısaca;

  • Replika jantlar orijinallere göre daha ağırdır, jant kapağı yoktur 
  • Yakıt tüketimini arttırır 
  • Sağlamlığı ve esnekliği çok daha düşüktür, 
  • OEM Jantın esneyeceği yerde replika jant kırılır ve çok ciddi kazalara sebebiyet verebilir, BMW jant modifiyesinde dikkat edilmelidir 
  • Balans yapması daha zor olur ve hemen balans bozar,  
  • Ön takıma zarar verme ihtimali daha yüksektir, daha ağırdır, Daha fazla ağırlık, Yakıt tüketimini yükseltir  
  • Direksiyonu ağırlaştırır Replika jantlarda kullanılan alüminyum alaşımın kalitesi ve üretim işçiliği daha düşük olabilir, bu sebeple de piyasanın da daha altında replika jant ile karşılaşırsanız, kalitesinden şiddetle şüphe etmenizde fayda olacaktır. Çin üretimi replika jantlar mevcuttur. Çin üretimi olması o jantın kalitesiz olduğu anlamına gelmez ancak standart dışı Çin jantları da oldukça fazladır. 

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

BMW M3 G80 ve Bizim Oğlan Rhino

BMW İçin 600 Bin TL'lik Modifiye

6 Bin Dolarlık Akrapoviç İmzalı Egzoz

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et