Türkiye'nin En Ucuz Mercedes'ine Restorasyon Projesi | Bölüm 1

Mercedes projemiz: Hurdalıktan, Türkiye’nin en ucuz Mercedes arabasını aldık ve yaklaşık 150 bin TL harcayarak onu bir klasik haline dönüştüreceğiz. Bir klasik Mercedes ile restorasyon projemizi sevgili Redline Plus ile başlatıyoruz.

Mercedes projesi geldi! Benden uzun süredir bir Mercedes-Benz projesi istiyordunuz, alın size projenin kralı, Mercedes​-Benz S123... Bizde proje bitmez, araba bitmez! E36 projemizden sonra şimdi de biraz daha eskilere dönelim, nostalji yapalım dedik ve bir "dede" aldık! Baştan aşağı otomobilimizi Rhino ailesi stilinde yeniden yapacağız.

Herkesin hastası olduğu, klasik otomobillerin babası sayılabilecek Mercedes'in klasik otomobilleri günümüzde değeri bilinen araçlardan. Hurdaya ayrılan birçok modelin yanı sıra birçok otomobil de restorasyona, modifikasyona uğramaya hazır şekilde bekliyor. Aldığımız Mercedes S123 kasa, yollarda gördüğümüz zaman birçoğumuzun "uff!" çektiği bu dede otomobillerden biri ve biz de alalım ve kendimizce üstüne düşelim dedik.

Sahibinden araba​ ilanında gördüğümüz proje arabamız, ikinci el araç satışlarında dolar kuru kaynaklı durgunluk sebebi ile bize açıkçası çok ucuza geldi. Sahibinden araba alırken genel olarak fiyatlar şişik de olsa, böyle hurda gibi bir araçta canımız yanmadı açıkçası. Bu hurda Mercedes, 40 bin TL’ye sahibinden satılık ilandaydı fakat biz iyi bir pazarlıkla bu ikinci el arabayı oldukça ucuza kapattık.

Araç sahipleri mevcut araçlarını satışa çıkarmakta tereddüt ettiği gibi, yeni araç almak isteyenler ise dövizin ani yükselmesi ve sağlık konusundaki belirsizliklerden ötürü şuanda en az 2 adım geride duruyor.  Online 2. el araç alım-satım siteleri vatandaşlar için bir nebze çare olsa da genel olarak bir ata sporu olarak kalmaktan öteye geçemiyor ve 2. el pazarını olumsuz etkiliyor.

Otomobiller genellikle erkekler tarafından takip ediliyor olsa da artık ikinci el arabalar son dönemlerde kadın şoförler veya sürücü adayları da otomobil incelemelerinde sıklıkla boy gösterebiliyor. Mercedes fiyatları da konuya yönelik oldukça uçmuş durumda aslında satılık araba ilanlarında.

1976 yılında tanıtılan W123 kasa kodlu Mercedes dönemine göre ileri düzeyde yenilikleri içinde barındırıyordu. Şasiye ekstradan konulan destekler ve yandan alınan darbeler için kapı içine konulan roll-barlar bu aracı özel yapan detaylardandı. Bir diğer güvenlik detayı ise kaza anında direksiyon milini körüklü şekilde katlayarak sürücüye maksimum konfor ve minumum hasar vermeyi amaçlıyordu. Biz de bu satılık mercedesi görünce almadan duramadık açıkçası.

Sedan versiyonu W123'ten sonra ise station wagon versiyonu 1977 senesinde Frankfurt fuarında tanıtıldı. Üzerinde önemli bir motor taşıyordu. O yıllarda 5 silindire ve 125 bg güce sahip olan bu motor dünyanın en güçlü seri üretim dizel motoru lakabına sahipti. Otomobilin özel oluşu ve popülaritesini 1980'li yıllarda yaklaşık 200.000 adet sattığından anlayabiliriz.

Bizim otomobilimiz ise 1985 model olmasına rağmen ABS teknolojisine sahip ve tempomat (Hız Sabitleme) gibi döneminin ilerisindeki teknolojilere sahip. Kaput altında ise ünlendiği dizel motor yerine M102 kodlu sıralı dört silindir benzinli motora sahip. 2.3 litrelik bu motor 122 bg güç ve 175 Nm tork üretiyor. Şanzıman kısmında ise 5 ileri manuel vitese sahip.

Modifiye​ konusunda bu arabayı, klasik Rhino tarzı bir dönüşüm uygulayacağımızı söylemiştik şimdi biraz üstünden geçelim kısaca neler yapacağız: İlk modifiye parçalarımız aracın kaporta kısmını tamamen kumlayarak yılların verdiği yorgunluğu üstünden alıp aracı boyayacağız. Bütün nikelajlarını sıfırdan değiştireceğiz ve bütün bu değişimleri yaparken aracın orijinal parçalarını kullanacağız.

Aynı zamanda bir çılgınlık yapıp bambaşka bir modifiye ile Mercedes otomobilin tavanını cam tavanla değiştireceğiz ve arabaya air süspansiyon sistemi ekleyeceğiz. İç mekanda ise bütün döşemeleri yenileyip; göğüs, koltuk ne varsa değiştireceğiz. Daha birçok detay ve modifikasyon işlemine uğrayacak bu aracımızı yakından takip etmek için videoları ve kanalı takip etmeyi unutmayın!

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us