Turbo Timer Nedir?

Turbo Timer Nedir?

Turbo timer, aşırı beslemeli motorlarda, aşınmayı ve ısıyı engellemek için, stop edildikten sonra aracın belli bir süre çalışır durumda kalmasını sağlar.

Turbo zamanlayıcı, daha çok motor modifiyeli otomobillerde tercih edilse de, turbo beslemeli otomobillerde performanslı kullanım sonrası aşırı ısınma ve aşınmayı engellemek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Turbo palleri performanslı kullanım sonrası aşırı yüksek sıcaklıklara ulaşabilir. Turbo timer böyle durumlarda, çeşit olarak manuel zaman ayarlı veya motor parametrelerine göre zamanlama ayarı yaparak araç durdurulup stop edildiğinde motoru kapatmayıp, belirlenen süre içerisinde motorun rölantide çalışmasını sağlar.

Özellikle sonradan güçlendirilmiş turbo beslemeli otomobillerde daha büyük turbo kombinasyonunda daha yüksek basınç, daha yüksek sıcaklılara yol açmaktadır. Çok yüksek devirlere çıkabilen turboşarj, performanslı kullanım sonrası kısa süreliğine de olsa turboşarjın sağlığı açısından önemlidir. Hem yağlama hem soğutma açısından turbo timer kullanmak, siz zaman kaybetmeden zararı engeller.

Comments powered by CComment

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

Turboşarj Nedir?

Turboşarj Nedir?

AdBlue Nedir?

AdBlue Nedir?

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et