Skoda Yeni Tasarım Dilini Vision 7S ile Gün Yüzüne Çıkardı

Skoda Yeni Tasarım Dilini Vision 7S ile Gün Yüzüne Çıkardı

Otomobil dünyası adeta çağ atladı. İçten yanmalı motorlardan alternatif yakıtlara geçiş sürecinde özellikle elektrik motorlarının kullanılmaya başlanması otomobil tasarımlarını da başka bir boyuta taşıdı. Yeni teknolojilerle birlikte artık birçok işlevi yerine getirebilen çözümler yaratıldı. Skoda da köklü değişime giden markalardan biri oldu. Değişimin gözle görülür ilk meyvesi ise konsept olarak tanıtılan Vision 7S.

Gelişen teknoloji otomobilleri donanım, konfor, güvenlik gibi yönlerden değiştirdiği gibi tasarım açısından bakıldığında da büyük yenilikler görmek mümkün. Artık led ve lazer far teknolojileriyle birlikte kocaman aynalara sahip halojen farlara ihtiyaç kalmadı. Dolayısıyla yeni nesil otomobillere bakıldığında artık çok daha küçük ve karakteristik far tasarımları karşımıza çıkıyor.

Bunun yanında elektrik motorunun kullanılmaya başlanmasıyla birlikte artık soğutma sıvısına ihtiyaç yok. Dolayısıyla elektrikli otomobiller bir radyatöre de sahip değil. Bununla birlikte yeni nesil elektrikli otomobillerin ön tasarımında ızgaralar yer almıyor. Bunun yerine adaptif hız sabitleyici ve kaza önleme sistemlerinin radarları yeni otomobillerin ön tasarımına gizlenmiş durumda.

Otomobillerde kullanılan elektrik motorları muazzam güç üretebiliyor. Ancak bu denli yüksek güç üreten motorların elektrik ihtiyacı da buna paralel olarak oldukça yüksek. Elektrikli otomobil sektörünün gösterdiği hızlı gelişime pil teknolojisinin ayak uydurduğunu söylemek çok mümkün değil. Dolayısıyla otomobil üreticileri daha az elektrik tüketmek için çeşitli yollar arıyor. Bu yollardan biri otomobilleri aerodinamik açıcan geliştirerek sürtünme katsayısını düşürmek. Bu da alışık olmadığımız tasarımların karşımıza çıkmasına neden oluyor.

Otomobil dünyasında neredeyse tüm markalar bu yeni gelişmeleri hayata geçirmeye başladı. Skoda da “Modern Solid” adını verdiği yeni tasarım diliyle tüm bu yenilikleri yeni otomobillerinde uygulayacak. “Modern Solid” tasarım dilinin ilk örneği ise konsept bir model olan Vision 7S oldu. Her ne kadar bu model konsept olarak tanıtılsa da seri üretimi yapılması çok muhtemel bir model. Bu açıdan Skoda’nın bundan sonra göreceğimiz modelleri hakkında ciddi bir fragman niteliği taşıyor.

Skoda’nın en keskin değişikliklerinden biri olan yeni marka logosu da ilk kez Vision 7S modelinde görüldü. Böylelikle Skoda bu modele ne kadar çok önem verdiğini de göstermiş oldu. Elektrikli bir otomobil olan Vision 7S otomobil dünyasındaki tüm teknolojik yenilikleri üzerine taşıyor. Skoda’nın benimsediği yeni tasarım diline sahip ilk otomobil 2024 yılında banttan inmiş olacak. Bu otomobillerin Octavia ve SuperB olması bekleniyor.

Konsept olarak tanıtılan Vision 7S’in ise 2026 yılında seri üretime geçebileceği söyleniyor. Vision 7S, 7 kişilik bir SUV modeli. Dünyada en çok tercih edilen otomobil karoseri olan SUV üzerinden yürüyen Skoda, en yenilikçi modelinin de bir SUV olmasına karar verdi. Güncel Skoda modellerine baktığımızda Vision 7S için Kodiaq ile benzerlik gösterdiği görülüyor.

Skoda Vision 7S’in iç mekanının da teknolojik gelişmelerden nasibini aldığını söylemek mümkün. Tek bir ekrandan tüm donanımların kontrol edilmesi akımının beraberinde getirdiği minimalist tasarım, Vision 7S modelinde de kendini gösteriyor. Her ne kadar yayınlanan ilk görsellerde klima kontrolü gibi bazı analog tuşlar göze çarpsa da aracın iç mekan tasarımında hem gösterge panelinde hem de multimedya kısmında büyük dijital ekranlar hakim.

Her ne kadar teknolojik gelişmelerle değişen tasarım anlayışı birbirine benzer otomobillerin ortaya çıkmasına neden olsa da Skoda Vision 7S şimdiden merak uyandırmaya başladı. Skoda’nın en büyük otomobili olacak olan Vision 7S yeni trend lüks SUV sınıfında rekabetçi bir yere sahip olacak.

Comments powered by CComment

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et