İngiltere Yakıt Krizi ile Boğuşuyor

İngiltere Yakıt Krizi ile Boğuşuyor

İngiltere'nin başı hiç beklemeyeceğiniz bir şeyle, yakıt tedariki ile belada. Yetkililerden ve şirketlerden gelen art arda açıklamalar sonrasında gerilen ortam çokça soru işareti doğuruyor.

İstasyonlar Kapanıyor

Dünyanın en büyük petrol dağıtıcılarından biri olan BP, panik alımlar nedeniyle istasyonlardaki ana yakıtların tükendiğini vurguluyor. İngiltere içerisinde yaklaşık olarak 1.200 tesisi bulunan firma açıklamalarında şunlara yer veriyor.

"Son iki gün içinde görülen yoğun talep nedeniyle, tesislerin yaklaşık yüzde 30'unun ana yakıt sınıflarından hiçbirine sahip olmadığını tahmin ediyoruz."

Sebep, Panik Alımlar

Konu hakkında açıklama yapan tek taraf petrol dağıtıcıları değil, Petrol Perakendecileri Derneği başkanı Brian Madderson 5.500 bayiyi temsilen açıklamalarda bulunuyor. Tek sebebin panik alımlar olduğunu vurgulayan Brian Madderson, BP'nin genel durumuna dikkat çekiyor.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ise Brian Madderson ile yakın şeyler paylaşarak, sorunun panik alımlar olduğunu ve ülkede yeterince yakıt olduğunu söylüyor.

Sorunun Temelinde Ne Var

Sorunun sebebi İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılmasına uzanıyor. Ayrılma sonucu kamyon ve tır şoförü nüfusunda ciddi düşüşler yaşayan ülke, şu an için ciddi bir nakliye elemanı problemi yaşıyor. Ortalama olarak 100.000 civarında ağır vasıta sürücüsü ihtiyacı bulunan ülkede, yapılan açıklamalar sonrasında vatandaşların korku ile istasyonlara hücum etmesi, durumun boyutunu daha büyük noktalara ulaştırıyor.

Yaşanan bu problem İngiliz kullanıcıların elektrikli modellere olan ilgisini pekiştirebilir...

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler