Honda'nın Türkiye'deki Fabrikası Kapanıyor!

Honda'nın Türkiye'deki Fabrikası Kapanıyor!

1992'den beri Gebze'de üretim yapan Honda fabrikası kapanma kararı aldı. 2019 yılında açıklama yapan Honda, 2021 yılında kapatacağını söylerken bunun bir küçülme değil aslında büyüme için ön ayak olduğunu açıklamıştı.

Üretim yoğunluğunu uzak doğu ülkelerine çekmeyi amaçlayan Honda, elektrikli ve otonom sürüşe sahip otomobiller üretmek için yoğun Ar-Ge çalışmalarına da bu bölgede başlayarak büyümeye adım atacak. Bu demek değildir ki Honda, Türkiye'den çekiliyor. Araç bayileri, pazarlamalar ve servisler tam şekilde Türkiye'de varlık göstermeye devam ediyor. Sadece halihazırda birkaç model dışında Türkiye'de üretilen bazı otomobiller de artık ithal olarak ülkemize girecek.

Honda Türkiye tarafından yapılan açıklama ile beraber resmen Honda Türkiye Fabrikası kapandı. Açıklama ise şöyle:

Honda Türkiye AŞ, Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğu'na devretmek üzere anlaşmaya varmıştır. Taraflar arasında varılan anlaşma neticesinde söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirilecektir. 1992 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Honda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerine pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonları ile en kaliteli hizmeti sunmaya devam edecektir. Faaliyetlerine İstanbul’daki Genel Müdürlüğünde devam edecek olan Honda Türkiye AŞ, etkin bayi ağı ile ülkemiz için değer yaratmayı sürdürecektir.

Giderek artan otomobil fiyatlarında ise bu durumun piyasayı nasıl etkileyeceği belirsizliğini sürdürüyor.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler