Sınırlı Sayıda Üretilecek Ford Puma ST Gold Edition

Sınırlı Sayıda Üretilecek Ford Puma ST Gold Edition

Ford'un B segmentindeki sportif SUV modeli Puma, Ford müşterilerinin oylarıyla tasarlanan özel bir versiyon ile geliyor. Gold Edition olarak adlandırılan bu versiyonun detaylarına gelin daha yakından bakalım.

Puma ST Gold Edition'ın Ortaya Çıkışı

Ford oluşan yüksek SUV talebi sonrasında kendini yeniden şekillendirerek ortaya Puma gibi modeller çıkardı, hali hazırda olan modelleri ise güçlü bir yenilemeye tabii tuttu. 90'lar sonlarında coupe formu ile görebildiğimiz Puma, bulunduğumuz yıllarda bir crossover olarak karşımıza çıktı.

Bu otomobillerin her segmenti işgal etmesi sonucu performans meraklıları için de versiyonlar üretmeye başlayan markalar, Puma ST gibi hot-hatch'ler yerine gelebilecek modeller geliştirdi. Şimdi ise bu formattaki modellerin özel versiyonları ile karşılaşmaya başlıyoruz.

Tasarım Detayları

Ford Puma ST Gold Edition 275.000 oy ile ortaya çıkarılmış. Otomobilin üzerinde bulunan altın renkli iki çizgi, jantlarının renk tonu ve iç mekanda tercih edilen altın renkte dikişler modelin isminin Gold Edition olmasına sebep olmuş. Bunlar haricinde siyah rengi ile asil duran Puma, gri ve kalın yarış çizgileri ile sportiflik algısını yükseltmiş. İç mekanda kullanılan karbon detaylar otomobilin özel bir versiyon olduğunu hatırlatır nitelikte yerleştirilmiş.

Teknik Detaylar

Teknik verilere baktığımızda Gold Edition, standart bir Puma ST'den ayrılmıyor. Bu otomobilin kalbinde de 1.5 EcoBoost motor görev yaparken bu motor otomobile 200 beygir güç ve 320 Nm tork sağlıyor. Belirttiğimiz güç ile 0-100 hızlanmasını 6.7 saniyede tamamlayan model, bu segmentte bir crossover için iddialı rakamlar sunuyor. Motor haricinde limitli kaydırmalı diferansiyel gibi performans ekipmanları sunabilen Puma ST Gold Edition her anlamda bir spor otomobil olmaya çalışıyor.

Puma ST Gold Edition'ın Fiyatları

Ford, bu özel versiyon için henüz bir fiyat açıklamış değil. Gelen bilgilere göre Romanya'da sınırlı sayıda üretilecek olan bu modelin fiyatının standart bir ST'den pahalı olacağını tahmin etmek ise hiç zor değil. Marka Puma ST Gold Edition'ları 2021 yılı bitmeden teslim etmeyi hedefliyor.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler