Kia, 2027'ye Kadar 7 Yeni Elektrikli Araç Piyasaya Sürecek

Kia, 2027'ye Kadar 7 Yeni Elektrikli Araç Piyasaya Sürecek

Kia farklı birkaç segmentte, yedi adet elektrikli araç çıkarmaya hazırlanıyor. 2027'ye kadar çıkacak olan bu yedi farklı modelden ilki önümüzdeki sene CV kod adıyla çıkacak.

2011'de ürettiği ilk seri üretim bataryalı elektrikli aracından beri 100 bin adet bataryalı elektrikli araç satan Kia, bununla beraber 2029'a kadar satışlarının %25'inin bataryalı elektrikli arabalarından olmasını hedefliyor.

Kia bu 7 modelin segmentlerini açıklamasa da paylaşılan görüntüye göre crossover ve SUV araçların bizleri beklediğini görebiliriz. Önümüzdeki sene çıkacak CV kod adlı model, kamuflajlı bir şekilde görüntülenmişti.

Boyut ve şekil olarak Hyundai 45 modeline benzetilen CV'yi bu modelden ayıran en büyük özelliği; 45'in tasarımında keskin ve klasik hatlar kullanılırken, CV'de daha yumuşak ve eğimli hatlar olmuş.

800 voltluk şarj aletiyle 20 dakikada şarj olacak olan CV kod adlı modelin yaklaşık 500 kilometrelik menzili olacak. Fakat Kia ileride bu menzili 800 kilometre civarına çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca bu 800 voltluk şarj aleti, araçlarda yapılacak farklı fiyatlandırmalardan dolayı her modelde bulunmayacak. Bunun yerine ise 400 voltluk şarj aleti yer alacak.

Tabiki böyle bir elektrikli araç hareketi için servisler ve şarj istasyonları olmazsa olmaz. Kia da bu durum için batarya kiralama ve abonelik servisleri konusuna sıcak bakıyor. Şarj istasyonu konusunda bayi ağları ile işbirliğine giren Kia, Avrupa'da 2400 ve Kuzey Amerika'da ise 500 tane şarj istasyonu kuracak.

Comments powered by CComment

Author's Articles

Related Articles

Yeni Kia Niro EV

Yeni Kia Niro EV

Yeni Kia Niro

Yeni Kia Niro

Yeni Kia K5

Yeni Kia K5

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Every week, new videos on interesting topics are with you on our YouTube channel.

Meet The Team

Newsletter

Subscribe to our newsletter to never miss any new car news.

Get inspired every week

Follow us