Zamanın Eskitemediği Efsanevi Japon Otomobilleri

Zamanın Eskitemediği Efsanevi Japon Otomobilleri

Japon otomobilleri genellikle dayanıklılığı ve kullanışlılığı ile tanınır. Ancak Japon otomobillerinin modifiye dünyasında tercih edilmesi otomobil tutkunlarının Japonlara ilgisinin artmasına neden oldu. Öyle ki bazı modeller şimdiden genç klasik sınıfına girdi ve değerlerini çoktan katladı bile.

Nissan GT-R R34

Efsane Japon otomobilleri dendiğinde akıllara bir çok model geliyor. Ancak dünyanın dört bir yanında milyonlarca izleyici tarafından seyredilen Hızlı ve Öfkeli filinin de etkisiyle Japon otomobilleri arasında en çok göze çarpan model kuşkusuz Nissan GT-R R34 oldu.

Gerçek manada ikonik bir tasarıma sahip olan R34, pek de ilgi görmeyen R32 ve R33 gibi önceki serilerinin aksine dünyanın dört bir yanında otomobil tutkunlarının gözdesi haline geldi. Öyle ki ülkemiz de dahil bir çok ülkede bir R34 sahibi olmak isteyen bir çok kişi, bunun neredeyse imkansız olmasından dolayı, bazı otomobilleri R34 parçaları kullanarak dönüştürdü.

Özellikle arka stop lambaları, sedan coupe formundaki karoseri, motor ve gövde modifiyesine olan yatkınlığı gibi özellikleri Nissan GT-R R34’ü şu sıralar dünya üzerindeki bir çok otomobil severin rüya arabası haline getirdi.

Toyota Supra

Toyota Supra da tıpkı Nissan GT-R gibi Hızlı ve Öfkeli filmi ile ününe ün katan modellerden biri oldu. Ancak onu en gözde yüksek performanslı Japon otomobillerinden biri yapan şey sadece filmdeki şöhreti değildi. Toyota Supra 2jz kodlu motoru sayesinde otomobil tutkunları arasında en çok sevilen otomobillerinden biri oldu.

Toyota Supra ile birlikte otomobil dünyasına giren 2jz kodlu motor, aslında fabrikadan çıktığında inanılmaz etkileyici bir performansa sahip değildi. Ancak modifiye tutkunları onu keşfettiğinde taşıdığı potansiyelle bir anda en çok aranan motorlardan biri oldu. Japon otomobil üreticilerinin o yıllarda aralarında yaptıkları centilmenlik anlaşması nedeniyle 2jz ile donatılmış Toyota Supra 280 beygir güce sahip bir otomobildi. Ancak motor kurcalanmaya başladığında işler değişti.

Toyota mühendisleri 2jz motoru geliştirirken inanılmaz bir araştırma geliştirme çalışmasına imza attı. Öyle ki bu çalışma neticesinde otomobil dünyasındaki tabiriyle kırılmaz bir motor ortaya çıktı. 2jz olarak bilinen motor inanılmaz bir potansiyele sahip olmasına karşın, bu potansiyelin çok daha altında güç üreten bir motor olarak satışa sunuldu. Ancak modifiye tutkunları onu bir takım değişikliklerle 1000 beygirden daha fazla güç üreten bir canavara kısa zamanda çevirdi.

Toyota Supra da tüm dünyada genç klasik sayılabilecek bir otomobil haline geldi. Ülkemizde de ne yazık ki iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda Supra bulunuyor. Bu sebeple en değerli otomobillerden bir tanesi durumunda.

Honda NSX

Belki de Japon otomobilleri arasında en nadide parçalardan biri de Honda NSX oldu. Ne bir film yıldızı oldu ne de bir Ferrari gibi caka satma meraklılarının gözdesi. Ancak otomobil tarihinin kuşkusuz en ikonik modellerinden biri de Honda NSX oldu.

Süper spor otomobiller denince ilk akla hiçbir zaman Japon otomobilleri gelmez. Bir Ferrari veya Lamborghini  her zaman Japon otomobillerine göre çok daha popüler olmuştur. Ancak Civic gibi günlük kullanıma yönelik otomobilleri ile tanınan Honda’nın öyle bir modeli var ki zamanında değeri bilinmedi ve şimdi ise arasan da bulunamayacak bir sanat eseri.

Honda NSX tüm zamanlarda sadece 18 bin adet satıldı. Rakibi denilecek süper spor otomobiller bu rakamlara rahatlıkla birkaç ay içinde ulaşabiliyor. Bu veri de gösteriyor ki NSX hiçbir zaman hak ettiği değeri görmedi. Otomobil tutkunlarının onu fark etmesi oldukça uzun sürdü ve artık çok geçti. Belki de yazımızda yer verdiğimiz otomobiller arasında hayatınız boyunca görebilme ihtimaliniz en düşük otomobil Honda NSX olacak.

Aslına bakıldığında tam bir süper spor otomobil gibi görülse de aslında NSX 274 beygir güç üreten 6 silindirli motoruyla çok da etkileyici bir güce sahip değildi. Şu sıralar sıradan bir otomobilde bile rastlayabileceğimiz bu motor gücü, o zamanlar için de düşük kaldı ve belki de bu yüzden kimse onu başarılı bir spor otomobil olarak görmedi. Ancak onun sanat eseri olmasını sağlayan şey, aslında aynı zamanda bir mühendislik harikası olmasıydı.

Subaru İmpreza

Subaru ülkemizde diğerleri kadar tutulmamış olsa da en başarılı Japon otomobillerinden biri. Elbette ki Subaru’nun şanını yürüten modeli ise İmpreza. Hemen hemen her nesli otomobil tutkunları tarafından çok sevildi. Hızlı ve dayanıklı oluşu onu gözde otomobillerden biri haline getirdi. Subaru’nun modifiye edilmeye oldukça elverişli olan motoru, dünya üzerinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmasına da neden oldu. Ayrıca ralli yarışlarında kazandığı başarılar da onu efsanevi Japon otomobilleri arasında sokmayı başardı.

Mitsubishi Evo

Japon otomobilleri denildiğinde ilk akla gelen marka Mitsubishi değil bunu kabul etmek gerekir. Ancak Evo denildiğinde ise akan sular durur. Tüm Japonlar gibi Mitsubishi de sorundan uzak ve dayanıklı markalardan biri olarak otomobil dünyasında tanınır.

Kısmen daha basit ve kullanışlı modeller tasarlayan ve gündelik hayatta kullanılmak üzere otomobiller üreten Mitsubishi, Evo serisiyle aslında neler yapabileceğini de dosta düşmana göstermek istemiş gibi duruyor. Evo serisinin tüm otomobilleri oldukça hızlı ve çekici otomobiller olsa da iş efsane olmaya geldiğinde kuşkusuz Mitsubishi Evo VI Tommi Makinen’in eline kimse su dökemez.

Comments powered by CComment

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

Japonların Alamet-i Farikası Nissan Skyline R34 GT-R!

Kurucusunun Adını Alan Efsane - Ferrari Enzo

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et