Bir BMW Klasiğine Dönüşen X Serisi Nasıl Doğdu

Bir BMW Klasiğine Dönüşen X Serisi Nasıl Doğdu

BMW dünyanın en köklü otomobil üreticilerinden biri. Her zaman modellerinde sportifliği ve sürüş dinamiklerini ön planda tutan bir markanın neden ve nasıl bir SUV yapma kararı aldığı merak uyandıran bir konu olabilir. BMW’nin SUV üretmek üzere aldığı kararla doğan X serisinin ilk üyesi hepimizin de bildiği gibi ülkemizde de çok sevilen X5. Peki X5’in üretilip satışa sunulmasının altında neler yatıyor?

Şu sıralar birçok otomobil markasının olduğu BMW’nin de satış rakamları incelendiğinde SUV karoser tipine sahip otomobillerin çok ciddi satış rakamlarına ulaştığı görülüyor. BMW’de uzun yıllar önce insanların otomobil satın alırken tercihlerinin değişeceğini öngördü. Ancak sıfırdan SUV üretmek için yapılması gereken AR-GE çalışmaları altyapı, parçalar derken bu iş oldukça maliyetli ve zaman alacak bir işe dönüştü.

Bir an önce işe insanların SUV’ye kayan ilgisini yakalamak isteyen BMW oldukça akıllıca bir adım attı ve İngiliz bir marka olan Land Rover’i 1994 yılında satın aldı. O sıralarda Land Rover şirketin ticari açıdan oldukça zor günler geçiriyordu. Ancak bu durum Land Rover’i biçilmiş kaftan haline getirdi. BMW ilk etapta Land Rover üzerinden kar etmek değil, SUV hakkındaki tecrübelerinden yararlanmak istiyordu.

Her ne kadar BMW, Land Rover’i satın alarak aynı zamanda ciddi bir SUV tecrübesi satın almış ola da ilk SUV modeli olan X5’i tanıtması tam 5 yıl sürdü. BMW’ye inanılmaz bir dünyanın kapısını açan o efsane X5 ilk kez 1999 yılında Detroit Otomobil Fuarında görücüye çıktı.

BMW ilk SUV modeli olan X5’i yaparken dahi sportif ve sürüş dinamiklerinin ön planda olduğu bir otomobil yaratma tutkusundan vazgeçmedi. X5, 4 tekerden çekiş sistemine sahip olmasına karşın tüm tekerlere eşit güç göndermiyor, gücün yüzde 62’sini arka tekerlere göndererek hala BMW karakteri yansıtabiliyordu.

X5 ilk kez Detroit’te görücüye çıktıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde 2000 yılında tam 25 bin adetlik bir satış rakamına ulaştı. Bu rakam pazara yeni girmiş bir otomobil için oldukça iyi görünüyordu. Bu başarının altında X5’in tam da Amerikalıların sevdiği gibi heybetli ve kaslı bir görüntüye sahip olması yatıyordu.

Amerikalılar X5’i büyük ve heybetli olduğu için sevse de bir süre sonra demode bulmaya başladı. Aslında yerden yüksek ve güçlü görüntüsünün altında X5 bir şehir arabasıydı ve onunla araziye çıkmak isteyen Amerikalılar performansından memnun kalmadı.

Tüm bu eleştirileri dikkate alan BMW öyle bir hamle ile Amerikalıların karşısına çıktı ki, bu kez onları tam kalbinden vurmayı başardı. 2022 yılında BMW 4,6 litrelik V8 motorunu X5’e koydu. Her şeyin daha büyüğüne bayılan Amerikalılar, daha büyük motorlu bu X5’e de bayıldı. BMW bu hamlesiyle satış rakamlarını tam 4 katına çıkarmayı başardı.

Aslına bakıldığında BMW şapkadan tavşan çıkarmadı. Oldukça akıllı bir hamle yaparak Land Rover’ı satın aldı. Zaten ürün gamında yer alan Range Rover olarak bilinen L322 modelinin üzerine X5’i geliştirdi. Land Rover Range Rover modeli ile BMW X5 modeli adeta bir kardeş.

Bu hamle ile BMW şimdilerde dünyanın en çok tercih edilen SUV üreticilerinden biri haline geldi. X serisi o kadar büyüdü ki neredeyse X harfinin yanına koyacak rakam kalmadı.

Comments powered by CComment

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

Japonların Alamet-i Farikası Nissan Skyline R34 GT-R!

Kurucusunun Adını Alan Efsane - Ferrari Enzo

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et